Umíte snášet kritiku? Ne každý to dokáže, vy ale můžete!

Nikdo nemá rád, pokud jej někdo druhý za něco kritizuje. Kritika je věc, kterou ne každý z nás umí přijímat. Ve většině případů lidé reagují buď tak, že se uzavřou do sebe, cítí se naštvaní, uražení a dotčení nebo v opačném případě automaticky přechází do fáze protiútoku a danému člověku tak pěkně od plic řeknou, co si o něm myslí.

A víte co? Oboje je špatně. Kritika rozhodně není příjemná věc, protože poukazuje na naše chyby, odhaluje naše nedostatky a dává na obdiv to, co se nám nepovedlo. Jenže život nemůže být dlážděný pouze dokonalými kostičkami, čas od času se na naší cestě musí objevit nějaká ta nerovnost, díra nebo špatně položená kostka.

A teď ruku na srdce: umíte snášet kritiku? Věřte, že ne každý to dokáže, ale vy to dokázat můžete. A my vám řekneme, jak na to!


Pár tipů, jak se naučit přijímat kritiku

I když se určitě shodneme na tom, že nikdo z nás nechce být kritizován, protože co si budeme nalhávat – pochvaly a pozitivní slova se poslouchají daleko lépe, naučit se snášet i špatné a negativní ohlasy rozhodně není v životě na škodu. Ba spíše naopak. Tak si pojďme říci, jak se to naučit.

Tip číslo jedna: kritika vás může posunout vpřed

Myslíte si, že když vás někdo kritizuje, sráží vás tak k zemi? Ale vůbec ne, je to spíše právě naopak! Daný člověk, z jehož úst kritika vychází, vás sice upozorňuje na chyby a nedostatky, ale ne proto, aby vás poškodil nebo aby snížil vaše sebevědomí a sebedůvěru.

Jedná tak proto, aby vám ukázal, v čem můžete být ještě lepší, v čem se můžete zdokonalit a v čem na sobě můžete zapracovat. Proto na kritiku nehleďte jako na něco, čím se vám druzí snaží ublížit, ale hleďte na ni jako na příležitost se zlepšit a posunout se zase o další krůček vpřed.

Tip číslo dva: dělat chyby je lidské

Každý z nás by si měl uvědomit, že člověk není tvor neomylný. Všichni totiž řas od času nějakou chybu uděláme, a i když se to nezdá, je to tak v pořádku. Proč by se jinak na tužku dávala guma, když by se očekávalo, že se nikdy chyby nedopustíme?

Pokud vás někdo kritizuje za věc, ve které jste chybovali, nevyčítejte mu jeho slova. I on byl totiž určitě někdy kritizován a kritizováni jsme tu a tam úplně všichni a to bez rozdílu. Jediný rozdíl spočívá v tom, jak se na kritiku díváme.

Tip číslo tři: kritika vám pomůže najít správný směr

Jak už jsme zmínili výše: člověk není neomylný. Často uděláme nějakou chybu, ale nevidíme ji. Ne proto, že bychom ji snad vidět nechtěli, ale jednoduše proto, že nemáme pocit, že by něco bylo špatně. Jen druzí lidé nás mohou na chybu, kterou my sami nevidíme, upozornit.

A právě to je kritika. Když něco pokazíte a chybu nevidíte, jsou tu ti druzí, kteří se na danou věc dívají s nadhledem a kteří nás mohou na případné chyby upozornit. A my bychom jim za správně mířenou kritiku měli být vděční, protože nám pomohli odhalit chybu, která byla v našich očích neviditelná.

Autor: redakce ProÚspěch.cz
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 15 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 15 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 13 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 40 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 11 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 49 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 15 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 15 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 50 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 11 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 37 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 37 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 50 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 15 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 50 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 50 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 40 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 37 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 50 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 49 lidí
Jak jezdit bezpečně 3 fotografie

Jak jezdit bezpečně

Řízení v autoškole je jedna věc, ale druhou věcí je řízení bez instruktora. Pokud získáte řidičský průkaz, měli byste si uvědomit, že vás s ním váže velká zod..

doba čtení: 4 minuty
ZdraveRady.cz - aktuálně čte 11 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 13 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 50 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 37 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 37 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 13 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 49 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 37 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 40 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 13 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 36 lidí
In dubio pro reo 4 fotografie

In dubio pro reo

In dubio pro reo je jedna z klíčových zásad trestního práva a znamená v pochybnostech ve prospěch obviněného. Jak funguje tato zásada v praxi je možno demonst..

doba čtení: 4 minuty
NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 36 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 49 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 40 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 37 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 11 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 50 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 11 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 15 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 15 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 13 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 50 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 13 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 11 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 11 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 13 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 11 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 36 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 11 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 28 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 40 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 28 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 36 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 15 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 13 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 28 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 13 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 36 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 49 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 50 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 40 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 36 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 15 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 36 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 49 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 40 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 13 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 28 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 36 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 37 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 36 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 11 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 50 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 40 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 36 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 49 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 50 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 11 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 50 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 49 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 13 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 40 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 37 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 13 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 37 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 15 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 15 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 11 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 11 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 37 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 15 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 50 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 49 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 37 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 36 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 13 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 49 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 49 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 40 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 37 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 37 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 28 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 49 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 40 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 36 lidí
Justiční logika 4 fotografie

Justiční logika

Již osm let řeším zapeklitý případ. Jde o jednu obchodní společnost, kde se část společníků rozhodla, že vymění vedení a nasměruje společnost novým směrem. Sm..

doba čtení: 5 minut
SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 15 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 49 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 15 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 15 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 40 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 13 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 11 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 11 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 37 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 50 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 36 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 50 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 49 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 40 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 49 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 13 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 40 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 40 lidí
Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti Czech E-LV s.r.o

Naučte se věřit sami sobě. Nikdo jiný to za vás neudělá
Další:
Naučte se věřit sami sobě. Nikdo jiný to za vás neudělá