Umíte snášet kritiku? Ne každý to dokáže, vy ale můžete!

Nikdo nemá rád, pokud jej někdo druhý za něco kritizuje. Kritika je věc, kterou ne každý z nás umí přijímat. Ve většině případů lidé reagují buď tak, že se uzavřou do sebe, cítí se naštvaní, uražení a dotčení nebo v opačném případě automaticky přechází do fáze protiútoku a danému člověku tak pěkně od plic řeknou, co si o něm myslí.

A víte co? Oboje je špatně. Kritika rozhodně není příjemná věc, protože poukazuje na naše chyby, odhaluje naše nedostatky a dává na obdiv to, co se nám nepovedlo. Jenže život nemůže být dlážděný pouze dokonalými kostičkami, čas od času se na naší cestě musí objevit nějaká ta nerovnost, díra nebo špatně položená kostka.

A teď ruku na srdce: umíte snášet kritiku? Věřte, že ne každý to dokáže, ale vy to dokázat můžete. A my vám řekneme, jak na to!


Pár tipů, jak se naučit přijímat kritiku

I když se určitě shodneme na tom, že nikdo z nás nechce být kritizován, protože co si budeme nalhávat – pochvaly a pozitivní slova se poslouchají daleko lépe, naučit se snášet i špatné a negativní ohlasy rozhodně není v životě na škodu. Ba spíše naopak. Tak si pojďme říci, jak se to naučit.

Tip číslo jedna: kritika vás může posunout vpřed

Myslíte si, že když vás někdo kritizuje, sráží vás tak k zemi? Ale vůbec ne, je to spíše právě naopak! Daný člověk, z jehož úst kritika vychází, vás sice upozorňuje na chyby a nedostatky, ale ne proto, aby vás poškodil nebo aby snížil vaše sebevědomí a sebedůvěru.

Jedná tak proto, aby vám ukázal, v čem můžete být ještě lepší, v čem se můžete zdokonalit a v čem na sobě můžete zapracovat. Proto na kritiku nehleďte jako na něco, čím se vám druzí snaží ublížit, ale hleďte na ni jako na příležitost se zlepšit a posunout se zase o další krůček vpřed.

Tip číslo dva: dělat chyby je lidské

Každý z nás by si měl uvědomit, že člověk není tvor neomylný. Všichni totiž řas od času nějakou chybu uděláme, a i když se to nezdá, je to tak v pořádku. Proč by se jinak na tužku dávala guma, když by se očekávalo, že se nikdy chyby nedopustíme?

Pokud vás někdo kritizuje za věc, ve které jste chybovali, nevyčítejte mu jeho slova. I on byl totiž určitě někdy kritizován a kritizováni jsme tu a tam úplně všichni a to bez rozdílu. Jediný rozdíl spočívá v tom, jak se na kritiku díváme.

Tip číslo tři: kritika vám pomůže najít správný směr

Jak už jsme zmínili výše: člověk není neomylný. Často uděláme nějakou chybu, ale nevidíme ji. Ne proto, že bychom ji snad vidět nechtěli, ale jednoduše proto, že nemáme pocit, že by něco bylo špatně. Jen druzí lidé nás mohou na chybu, kterou my sami nevidíme, upozornit.

A právě to je kritika. Když něco pokazíte a chybu nevidíte, jsou tu ti druzí, kteří se na danou věc dívají s nadhledem a kteří nás mohou na případné chyby upozornit. A my bychom jim za správně mířenou kritiku měli být vděční, protože nám pomohli odhalit chybu, která byla v našich očích neviditelná.

Author: redakce ProÚspěch.cz
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Mohlo by Vás zajímat

CarsMag.cz
Boj s hořícím elektromobilem?

Boj s hořícím elektromobilem?

Hořící elektromobil či hybrid vyžadují od hasičů rozlišný zásah než v případě hořícího konvenčního automobilu. Šup s ním do vody! Elektromobilů a hybridů na s..

doba čtení: 1 minuty Přečíst
SpokojenéŽeny.cz BydlímeChytře.cz SpokojenéŽeny.cz SpokojenéŽeny.cz GirlWorld.cz BydlímeChytře.cz GirlWorld.cz CarsMag.cz BydlímeChytře.cz CarsMag.cz
Volkswagen má zájem o JAC

Volkswagen má zájem o JAC

Volkswagen spolu s automobilkou JAC již dnes spolupracuje na vývoji elektromobilů. Nyní by rád koupil větší podíl této společnosti. JAC Motors členem VW Group..

doba čtení: 1 minuty Přečíst
BydlímeChytře.cz ProÚspěch.cz CarsMag.cz SpokojenéŽeny.cz ProÚspěch.cz
Testovací citáty

Testovací citáty

Etiam eleifend congue ante, eget egestas nisl suscipit vel. Aenean magna nisl, malesuada et tincidunt eget, lacinia sed tortor. Etiam sagittis id quam egestas..

doba čtení: 1 minuty Přečíst
GirlWorld.cz CarsMag.cz ProÚspěch.cz GirlWorld.cz BydlímeChytře.cz
Saunovat se můžete i v paneláku

Saunovat se můžete i v paneláku

Většina z nás ví, že saunování má pro náš organismus celou řadu výhod. Podpoří naši imunitu a detoxikaci organismu, pomáhá zregenerovat unavené svaly, mírní b..

doba čtení: 1 minuty Přečíst
GirlWorld.cz

Další článek:

Články pro Vás
Naučte se věřit sami sobě. Nikdo jiný to za vás neudělá
Jste slaboch? Odhalte pravdu sami o sobě!
Podnikáte na vlastní pěst? Dejte si pozor na tyto nejčastější chyby s penězi!
Klesli jste na samotné dno? Toto jsou věci, kterými se nesmíte pořád dokola trestat
Máte nízké sebevědomí? Je na čase ho zvednout!
Chcete si udržet produktivitu? Víme, jak na to
4 rady, které vám pomohou dokonale ovládat svůj čas
Umíte snášet kritiku? Ne každý to dokáže, vy ale můžete!
Další:
Naučte se věřit sami sobě. Nikdo jiný to za vás neudělá