Úklidová guru Marie Kondo radí, jak si uspořádat domácnost. Necháte si poradit také?

Není to tak dávno, kdy Marii Kondo skoro nikdo neznal. V té době už za sebou sice měla 4 úspěšné knížky, jenže ty pomalu zapadly mezi ostatní hromady příruček o tom, jak máme žít svůj život. Vše se změnilo díky sérii Netflixu „Tiding Up with Marie Kondo“, tedy Uklízení s Marií Kondo. Pořad se vysílá od začátku letošního roku, a v každém ze zatím připravených 8 dílů Marie navštěvuje rodiny a učí je svou KonMari uklízecí metodu. A mění i životy aktérů.

Šatník

Už první díl série znázorňuje situaci, kterou známe asi všichni. Pár se prohrabuje skříní a třídí oblečení, vše jde hladce. Náhle muž narazí na své staré tričko, které by každá žena vyhodila. „Kdy jsi ho měl naposledy na sobě?“ ptá se žena. Marie ji zarazí s tím, že rozhodnutí má nechat na na svém muži. „Mám prostě k tomu triku citový vztah,“ komentuje muž, proč ho nechce a nemůže vyhodit. Úklidová guru vás nenutí vyházet všechno staré, respektuje fakt, že ke svým věcem máte vztah.

Marie radí, abyste si srovnali všechno své oblečení do komínků a pak hromádky probrali. Okamžitě vyhoďte kousky, které vás „nebaví“ a netěší. Tento jednoduchý proces potom aplikujte na vše, co doma máte. Ať už se jedná o suvenýry, knihy, nádobí či bytové dekorace. Věci netřiďte podle místností, ale podle kategorií. Ve vaší domácnosti by prý mělo zůstat jen to, co vás dělá šťastnými, vše ostatní je nepotřebné. Zdá se to příliš jednoduché, aby to fungovalo, že?

Celosvětová popularita

Zdá se, že tento jednoduchý přístup ale skutečně v praxi funguje. A tak si dcera lékaře, která má blíž k věcem, než lidem získala obrovskou popularitu. Ve svých 34 letech je Marie Kondo guru organizátorkou a ředitelkou svého rostoucího impéria, které vyrostlo na její uklízecí metodě. „Když pochopíte, co vyhodit a co si ponechat, možná změníte svůj život.“ prozrazuje Marie své krédo.

Zároveň prozrazuje 6 cest k úspěchu:

  • K úklidu se konečně odhodlejte.
  • Představte si svůj vlastní ideál životního stylu.
  • Všeho přebytečného se zbavte.
  • Uklízejte dle kategorií, nikoli po jednotlivých místnostech.
  • Důležité je správné pořadí.
  • Sami sebe se ptejte, zda vám to přináší radost.

Impérium KonMari

Kalifornská společnost Marie Kondo má 10 stálých zaměstnanců a registruje stovky certifikovaných konzultantů po celém světě. Jednotliví konzultanti jsou vždy připraveni pomoci a firma získává další a další příznivce a rozrůstá se. Certifikovanou konzultantku má i Česko. Můžete začít 30minutové konzultace zdarma, a pokud se do toho hodláte pustit, 1 hodina vyjde na 1.000 korun a 5 hodin intenzivní práce u vás doma stojí 4.000 korun.

Marie je původem Japonka, studovala sociologii a docházela do jednoho ze šintoistických klášterů. Svůj vztah k úklidu, který měla v podobě obsese už od puberty, se rozhodla proměnit na podnikání. O své metodě mluvila, psala a postupně se dostávala do podvědomí lidí. Psala příručky, z nichž u nás vyšla publikace Zázračný úklid – pořádek jednou provždy a prodalo se jí 8 milionů výtisků!

Někdy je opravdu těžké vzdát se předmětů, na nichž lpíme kvůli jejich historii, i když je mnohdy bolestivá. Například vyhodit oblečení po zesnulém partnerovi. Je to těžké a náročné, ale zároveň očistné. Můžete se posunout k nové etapě života. Marie se vždycky ptá: „Je tohle věc, co byste si chtěl/a nechat, abyste se ve svém životě mohl/a posunout dál?“

Úklidová guru lidem skutečně pomáhá. Mnozí jí děkují se slzami v očích za to, že proměnila jejich život. A to je podstata celého úklidového hnutí. Nejde jen o to, aby lidé žili v uklizených domovech, jde tu o mnohem víc!

 

Autor: Michaela Richterová

#kvíz 1 / 1 | Kolik stálých zaměstnanců má kalifornská společnost Marie Kondo?

Kolik stálých zaměstnanců má kalifornská společnost Marie Kondo?

zavřít reklamu