Tyto fráze mohou zkazit váš vztah se šéfem. Raději je neříkejte

Nejběžnějším důvodem rozvodu je obvykle „přestali jsme si rozumět“, zatímco nejčastějším důvodem propuštění z práce je „chtěl jsem, aby se to stalo.“ Ale v obou případech se za těmito slovy skrývá spousta problémů a chyb. Ačkoliv už existuje mnoho článků a spousta výzkumů odhalujících chyby v romantických vztazích, vztah „zaměstnanec-zaměstnavatel“ ještě musí být důkladně prozkoumán.

Některé věty, kterým je potřeba se při rozmluvě se šéfem vyhnout, jsou zřejmé už dnes.

„Potřebuji zvýšit plat, protože potřebuji opravit dům.“

O zvýšení mzdy můžete a měli byste mluvit, pokud je tento požadavek podpořen skutečnými profesionálními úspěchy. Vaše osobní problémy a potřeby by neměly souviset s pracovním procesem. A bez ohledu na to, jak hrubě to může znít, váš šéf se o ně vůbec nestará. Je přípustné požádat o pomoc ve skutečně obtížné situaci. Ale v jiných případech dokažte, že si zasloužíte více, místo toho, abyste se nad tím, že váš šéf cítí soucit s vámi.

Lepší způsob, jak to říct: „Za posledních 6 měsíců jsem ztrojnásobil produktivitu, proto vás žádám o zvýšení platu.“

„Mohu dnes po obědě odejít? V kanceláři stejně není co dělat.“

Pokud vaše práce zahrnuje denní plán, což znamená, že po dokončení můžete jít, můžete tuto frázi snadno použít po dokončení každodenních úkolů. Ve všech ostatních situacích vám to jen ublíží. Na jedné straně se projevíte tím, že vás práce nezajímá, na druhé straně místo toho, abyste mohli odejít, dostanete tucet nových úkolů.

Lepší způsob, jak to říct: „Mohu dnes odejít po obědě?“ Po této frázi obvykle následuje důvod této dovolené, ale ve skutečnosti to není nutné říkat. 

„Za všechno může Renata.“

Schopnost přiznat, že se mýlíte, aniž byste ostatní obviňovali, je považována za známku dospělého člověka. Tento zaměstnanec vyvolává důvěru a respekt, i když někdy dělá chyby. A pokud to byla skutečně Renatina chyba, existují desítky dalších možností, jak to nenápadně zmínit, aniž by se to stalo osobním, a to pouze v případě, že na tom bude záviset výsledek situace. Je dobře známou skutečností, že žalování nevypadá nikdy dobře.

Lepší způsob, jak to říct: „Máte pravdu, ten detail mi chyběl. Od nynějška budu opatrnější. Možná to můžeme napravit tímto způsobem …“

„Odcházím“

Pokud se rozhodnete odejít, prostě odejděte. Pokud neustále používáte zabouchnutí dveří jako nástroj k prosazení svého vlastního názoru, po pár těchto záchvatech vzteku vás lidé přestanou brát vážně. Je známo, že každý se dá nahradit. Nebuďte tedy překvapeni, když po zavření dveří tímto způsobem brzy zjistíte, že vás nikdo znovu nevpustí.

Lepší způsob, jak to říct: „Zdá se, že na to máme různé názory.“

„Dříve jsme to dělali jinak.“

Nezáleží na tom, zda mluvíte o rozhodnutích svého bývalého šéfa, nebo o svých vlastních zvycích. Tato fráze má mnoho různých modifikací, které znějí podobně jako „moje ex to udělala lépe“ nebo „moje matka vaří lépe“. Nikomu se tato srovnání nelíbí, protože za touto frází obvykle stojí lenost a neochota se změnit. Moderní svět se rychle rozvíjí a lidé s flexibilním myšlením jsou stále cennější než konzervativci.

Lepší způsob, jak to říct: „To, co navrhujete, je neobvyklé. Může to způsobit určité potíže.“

„Pokusím se.“

Tato fráze obvykle znamená, že nesplníte úkol, o který jste byli požádáni. A pokud se něco pokazí, tato fráze vám pomůže vyhnout se odpovědnosti. Kdykoli řeknete „Zkusím to,“ uslyší váš šéf „Nebudu to dělat.“ Jediná horší fráze než tato je „Nemůžu to udělat.“ Je důležité ukázat skutečné výsledky v práci. Proto je lepší předem diskutovat o pravděpodobných obtížích a na konci být upřímní, kdy a kde se věci pokazily.

Lepší způsob, jak to říct: „Dobře, udělám to“ nebo „Odpověď jim vždy nějakou dobu trvá, proto si na jejich rozhodnutí pravděpodobně budeme muset počkat do pátku.“

„Mám toho mnoho na práci.“

Všichni zaměstnanci pracují na dosažení hlavního cíle společnosti. Jsou na to zaměřeny všechny vaše současné úkoly? Pokud vám váš šéf nabízí něco nového, plán akce se pravděpodobně změnil. Proto je lepší si ujasnit, které úkoly jsou v současné době prioritou. Někdy stojí za to vše odložit a soustředit se na jeden úkol, nebo se může stát, že vaše běžné úkoly jsou důležitější. V takovém případě na nich budete moci pokračovat v práci, zatímco váš šéf bude muset hledat jiného pracovníka.

Lepší způsob, jak to říct: „Pracuji také na projektu, který jste mi včera dali. Který z těchto úkolů má právě teď vyšší prioritu?“

„Co z toho mám?“

Souhlasíme s tím, že byste za svou práci měli být placeni. Žádat o odměnu za pomoc s malými pochůzky však může vypadat malicherně, když je možné pomoci zdarma. Ale buďte opatrní – pokud zjistíte, že vždy souhlasíte s pomocí, existuje vysoká pravděpodobnost, že bude vaše laskavost využívána. Existuje pouze několik kroků mezi naléhavým požadavkem na pomoc s opravou hlášení a něčí pomocí natolik, že pracujete bez dnů volna nebo prázdnin.

Lepší způsob, jak to říct: Bude stačit jednoduché „ano“.

„To není můj problém.“

Být součástí týmu znamená být na jedné lodi. Jakýkoli problém, který se vás dnes netýká, může enormně narůstat a zítra utopit společnost spolu s vaší kariérou. Pokud víte, jak problém vyřešit, řekněte to nahlas. I když to nefunguje, alespoň projevíte svůj zájem a příště se vás váš šéf pravděpodobně zeptá při hledání rady. A to znamená hodně.

Lepší způsob, jak to říct: „Nejsem odborník, ale možná bychom to měli udělat takto …“

„Myslel jsem…“

Po vyslechnutí této fráze si každý šéf obvykle povzdechne a převrátí oči. Na jedné straně je dobré, že jste si alespoň mysleli; na druhou stranu, pokud je něco nejasné, je lepší si to před zahájením úkolu vyjasnit. Jak jsme již řekli, schopnost uznat své chyby a převzít za ně odpovědnost je oceňována více než jakákoli výmluva.

Lepší způsob, jak to říct: „Zdá se, že jsme se navzájem nepochopili. Tuto chybu napravím a příště budu opatrnější“.

Autor: Petra Hornová
zavřít reklamu