Třesou se vám často ruce? Co může stát za příčinou?

Třes rukou máme spojený zejména se situací, kdy nám je zima. Svaly se totiž stahují, aby zahřály tělo a klepou se nejen naše ruce, ale také celé tělo. To samé se odehrává třeba při horečce. Pokud opomeneme tyto stavy, je třes vyvolán i mnoha závažnějšími nemocemi, např. Parkinsonova choroba. Třes způsobuje i duševní porucha ve formě vystupňované úzkosti, konzumace stimulačních látek nebo neurologické či jiné svalové choroby.

Hlavními oblastmi těla postiženými třesem jsou paže, nohy, hlava, brada a obličej. Objevují se v klidu, ale i třeba při pohybu. Nemusí ani souviset s nerovnováhou či ztuhlými svaly.

Nervozita a stres

Když je člověk nervózní, vystresovaný nebo se bojí, aktivuje se nervový systém. Tělo je ostražitější a reaguje tak na každou změnu – v tomto případě vyhodnotí situaci jako nebezpečnou.

Útok nebo útěk? Známe všichni, je to dáno hladinou kortizolu, která se společně s dalším množstvím stimulačních hormonů zvyšuje. Uvolněním do krevního oběhu se stane prostá věc – kontrakce svalů, což má za následek již výše zmiňovaný třes nebo bolest a křeče.

Ke zmírnění třesu je důležité uklidnění

Ať už to uděláte tak, že se párkrát hluboce nadechnete nebo se naučíte meditovat, je to dobře. Záleží na každém konkrétním jedinci, ale někdy pomohou i přírodní bylinky jako třeba kozlík, heřmánek či léčba anxiolytiky.

Nízká hladina cukru v krvi

Třes rukou bývá signalizací nízké hladiny cukru v krvi (doprovázeno pocitem slabosti, bušení srdce, rozmazaného vidění či záchvatu). Pak je na místě zkonzumovat sladké jídlo nebo pití. Výbornou volbou je pomerančový džus. Není dobré nechat tělo hladovět déle, než 3 hodiny.

Možná se budete divit, ale v obráceném případě, mohou nastat podobné projevy. Při nadměrné konzumaci energetických nápojů se stimulačními látkami typu kofeinu, taurinu, theobrominu, dochází k aktivaci nervového systému – tyto látky napodobují působení adrenalinu a vyvolávají třes.

Nepatrný třes rukou lze považovat za fyziologický, když tomu napovídají stresující situace. Existuje však také třes, který značí onemocnění a nemusí to být jen Parkinsonova choroba. Jedná se o zvýšenou funkci štítné žlázy, syndrom neklidných nohou či otrava některými těžkými kovy.

Kdy jít k lékaři?

Když vás třes znepokojuje natolik, že se stává intenzivnějším a neumožňuje každodenní činnosti nebo také při celkovém zhoršení a přetrvávání třesu delší dobu, než obvykle.

Zdroj: tuasaude.com

Autor: Renata Horáková
zavřít reklamu