Toužíte udělat dojem? Poradíme, jak toho dosáhnout

Dostali jste možnost promluvit před publikem a nyní vám více nežli na čemkoli jiném záleží především na tom, abyste udělali co možná nejlepší dojem? Neustále se vám v hlavě víří myšlenky, ale žádná z nich se vám nezdá ta pravá? Chcete udělat dojem s opravdu velkým D? V tom případě jste tady správně!

Naskytne-li se před vámi příležitost v podobě oslovení širokého publika, například na nějaké akci, pak byste této příležitosti měli patřičně využít. Aneb jak se říká „uchytit příležitost za pačesy a vyždímat z ní co možná nejvíce“ – to by mělo být vaším cílem.

To, jaký na ostatní lidi uděláte dojem, se odrazí nejen v tom, jak si dále povedete ve svém oboru, ale jestli se vám podaří oslovit ty správné lidi, jež by vám mohli pomoci posunout se kupředu. Nyní je na vás veliká zodpovědnost a vy si musíte uvědomit jediné: jednáte ve svém vlastním zájmu a děláte to pro sebe, tak to udělejte co možná nejlépe a tak, jak nejlépe umíte!

Pár tipů, jak udělat ten nejlepší dojem

Nejlepší dojem aneb dojem s velkým D. Inu to je sen, nemáme pravdu? Jen si představte, jak vás publikum nadšeně poslouchá, jak vám doslova visí na rtech a dychtí po každém vašem slově. Přiznejte sami sobě, že právě tohle je ten cíl, kterého chcete dosáhnout. A my víme, co vám poradit, abyste se vám to povedlo!

Tip první: nechte se představit pořadatelem

Pamatujte, že dojem vytváříte od samého začátku, proto je nesmírně důležité už vaše prvotní uvedení na scénu. Pokud víte, kdo danou akci pořádá (a vědět byste to samozřejmě měli!) pak jej požádejte, jestli by vás mohl na pódium uvést.

Nic totiž neudělá takový dojem, jako když vás představí samotný pořadatel akce, kterého zná úplně každý, kdo se na dané akci objeví. Nebojte se proto využít tzv. „moci nadřazeného“, bude vám to jedině ku prospěchu. A rozhodně lepší, nežli se na pódiu jen tak zničehonic zjevit, nemyslíte?

Tip druhý: využijte pomoci přednášejícího před vámi

Máte promluvit na akci, na které k publiku promlouvá více lidí? Dobře, to je super! Neostýchejte se totiž přednášejícího, který před publikum a posluchače předstoupí před vámi, aby o vás řekl pár slov.

O to lepší to budete mít v případě, kdy se s daným člověkem třeba již budete znát – tehdy jej můžete požádat, aby o vás prohodil pár milých slov, což v posluchačích vyvolá dojem, že jste důvěryhodní.

Pakliže se s přednášejícím před vámi neznáte, poproste jej alespoň o to, aby uvedl vaše jméno a zmínil téma, o kterém budete přednášet. Pořád je to lepší, nežli nemít vůbec nic.

Tip třetí: nebojte se ukázat, že jste upřímní

V současné době je jednou z nejcennějších lidských vlastností upřímnost a lidé to moc dobře vědí. Pakliže s nimi někdo jedná upřímně, jsou mu daleko více nakloněni nežli k někomu, z koho mají pocit, že mu slovo upřímnost vlastně vůbec nic neříká.

Pokud hned na úvod divákům předložíte nějakou osobní zkušenost, na jejímž tématu postavíte svou přednášku, pak budou mít rázem o to větší zájem vás vyslechnout.

Autor: Karel Mareš
zavřít reklamu