Tipy, jak se při práci z domova pro své nadřízené zviditelnit aneb co dělat, aby si šéf všiml vaší tvrdé práce

Povaha práce se v důsledku pandemie koronaviru dramaticky změnila, zejména pokud množství zaměstnanců, kteří v jejím důsledku začali pracovat z domova. Home office přináší nejen množství výhod, ale také potenciálních nevýhod a rizik. Jedním z nejčastěji uváděných je to, že při práci na dálku jste pro své nadřízené často mnohem méně viditelní, než je tomu při klasické práci na pracovišti, a existuje tak nebezpečí podcenění či nedocenění vaší práce. V podstatě jste totiž mimo dohled, a tudíž i mimo pozornost. To může negativně ovlivnit nejen vaši výplatu či kariérní postup, ale také to, jak se v „práci“ cítíte. Jak tedy z domova nejen pracovat, ale být pro vašeho zaměstnavatele též viditelní?

Dodržujte podobné zásady jako v kanceláři

Práce z domova by neměla vypadat tak, že si ráno v pyžamu sednete s notebookem na gauč. Je velmi důležité přistupovat k jakékoli práci na dálku profesionálně. Nikdy nevíte, kdy vám nadřízený nebo kolega zavolá prostřednictvím videohovoru a jak víme, první dojem, je velmi mocný. Vyhraďte si doma pracovní místo, kde vás nebude nic rušit a v záběru nebudou vidět vaše osobní věci. Velmi praktické je používat při videohovorech neutrální pozadí, které řada programů nabízí ke stažení. Noste též vhodné oblečení, buďte upravení, učesaní, oholení. A konečně dodržujte pracovní dobu.

Soustřeďte se na to, abyste byli co nejlepší

Vzhledem k tomu, že práce z domova může ztížit prosazení se, možná budete muset pracovat ještě usilovněji, abyste zajistili, že váš výkon bude na nejvyšší úrovni. Můžete být mimo dohled, ale to neznamená, že musíte být i „mimo mysl“. Tím, že budete trvale dosahovat skvělých výsledků, můžete výrazně napomoci tomu, že nadřízení vaši výjimečnost rozpoznají.

zdroj: pixabay.com

Pracovat usilovněji by ale nemělo znamenat pracovat více hodin, protože to může rychle vést k vašemu vyhoření, nebo k tomu, že přesčasy nadřízení začnou považovat za samozřejmost. Místo toho byste se měli zaměřit na zlepšení organizace a řízení času, větší orientaci na detaily a posílení komunikace se spolupracovníky i nadřízenými.

Zviditelněte se

Pokud pracujete neustále z domova, snažte se o to alespoň jednou za měsíc navštívit kancelář a být v osobním kontaktu se spolupracovníky, manažery, nadřízenými. Pokud se konají schůzky, kterých se můžete osobně zúčastnit, učiňte tak. Případně se ujistěte, že se jich zúčastníte alespoň prostřednictvím softwaru, a diskusí se účastněte aktivně. Sice nejste s nimi na jednom místě, ale váš hlas je slyšet.

Dokumentujte své vlastní úspěchy

Naučte se vést si „skóre“ a dokumentovat své úspěchy. Možná to již do jisté míry děláte, samozřejmě pro účely vylepšení životopisu, ale i tyto úspěchy, které máte v kapse, byste měli vnímat jako důležité zdroje, které vám mohou pomoci v kariérním postupu. Vzhledem k tomu, že manažeři často jen obtížně sledují úspěchy pracovníků na dálku, budete muset být sami sobě „advokátem“. Zvykněte si tyto úspěchy sledovat a pravidelně se o ně dělit se svým nadřízeným.  Zároveň se vyplatí rovněž:

  • Vyhnout se komentářům nebo výrazům, které vyznívají příliš sebekriticky nebo naznačují nedostatek sebedůvěry.
  • Naučit se chlubit svými úspěchy, ale zároveň ocenit i ostatní, kteří vám k tomu napomohli.
  • Najít způsob, jak nenápadně přimět ostatní, aby otevřeně mluvili o vašem pozitivním vlivu a výsledcích vaší práce.
  • Být proaktivní a oslovit kolegy i nadřízené s dotazem, jak můžete být dále nápomocni.

Měli byste také hledat příležitosti, jak projevit své schopnosti řešit problémy. Vedoucí pracovníci často upřednostňují řešení problémů, když zvažují kandidáty na povýšení nebo jiný postup.

Zdroj: kforce.com, pumble.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu