Strach ze srovnání. Moderní „nemoc“, která ničí životy

Dnešní doba je pro život náročná. I přesto, že máme zdánlivě všechno, co bychom si mohli přát, přesto se nám vlastně nežije příliš snadno. Netlačí nás sice většinou existenční potřeby jako je nedostatek jídla, zima nebo válka, ale o to více na nás dopadají tlaky života ve společnosti, která se stále žene dopředu za dalším a dalším úspěchem.

Mohou za to zejména sociální sítě. Dnes lidé běžně sdílí svůj život s tisíci dalšími lidmi prostřednictvím sociálních sítí. Jenže – skutečně tito lidé sdílí svůj život? Není to spíše obraz nereálného světa, který vytvoří pro účely svých fotografií a statusů? Žijeme tedy v době, kdy je těžké věřit i tomu, co vidíme na vlastní oči. Všude se ukazuje pokřivená realita instagramových filtrů a duchaplných statusů, které však pramálo odráží realitu. Jenže vysvětlete to vašemu vnitřnímu já.


Tráva je u souseda vždy zelenější

Velice snadno se můžete stát obětí pocitu, že všichni se mají lépe než vy. Soused si pořídil nové auto, kamarádka má lepší postavu v plavkách, kolega si zaplatil exotickou dovolenou. A vy o tom všem samozřejmě víte z první ruky díky sociálním sítím.

Člověk má okamžitě tendenci se s těmito lidmi srovnávat. Žijí přeci v podobné sociální skupině jako vy, tak jak je možné, že se mají o tolik líp? A začíná nekonečný koloběh smutku, naštvání, žárlivosti a závisti, která vás vnitřně stravuje.

Jaká je realita?

Realita je samozřejmě taková, že to, co vidíte na sociálních sítích je jen zlomek života vašich přátel, známých nebo kolegů. Vždyť se sami zamyslete nad tím, co dáváte na tyto účty vy. Rozhodně ne to, že sedíte o víkendu doma v paneláku a na oběd máte polotovar ze supermarketu. Naopak se ale jistě rádi pochlubíte, když jedete někam na výlet nebo vám přítel donese květinu k narozeninám (sice jedinou za poslední rok, ale vypadá to, jako by ji nosil denně).

Takže vlastně sami nejlíp vidíte, že realita je i u lidí, které sledujete, nejspíš dost podobná. Někdy je však přesto těžké se přes srovnávání přenést. Zvlášť tehdy, když se vám zrovna nedaří a život nejde podle vašeho plánu.

Co s tím?

Úzkost ze srovnávání se s jinými může snadno přerůst ve skutečný problém hraničící s depresí nebo pocity méněcennosti. Pokud tedy máte pocit, že se vás toto týká, je řešení nasnadě. Zkuste se alespoň na čas od sociálních sítí odstřihnout, nebo alespoň přestaňte sledovat účty a lidi, kteří ve vás tyto pocity vyvolávají. Není to jednoduché, ale je to rychlá a účinná léčba.

  • Žádné sociální sítě
  • Skutečný život mezi lidmi.
  • Vlastní zážitky a zkušenosti.

Namísto sezení u počítače zkuste trávit více času venku a uvidíte, že i vy budete mít hned lepší pocit sami ze sebe a z vlastního života. Najednou také budete mít zážitky a fotky, které se dají sdílet a možná byste to mohli být nyní vy, komu druzí závidějí.

 

 

Autor: Bára K.

#kvíz Vyhodnocení |

👌 Skvěle! Všechny odpovědi máte správně.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

SFDB.cz magazín - aktuálně čte 24 lidí
NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 34 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 34 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 41 lidí
NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 34 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 20 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 20 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 24 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 41 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 16 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 41 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 46 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 46 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 20 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 14 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 41 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 14 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 14 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 18 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 24 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 16 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 41 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 20 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 14 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 14 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 18 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 16 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 16 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 24 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 34 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 18 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 14 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 46 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 18 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 34 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 18 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 14 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 20 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 46 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 14 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 16 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 14 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 24 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 14 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 46 lidí
Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VARIETY STYLE s.r.o.

Naučte se věřit sami sobě. Nikdo jiný to za vás neudělá
Další:
Naučte se věřit sami sobě. Nikdo jiný to za vás neudělá