Steffi Grafová a její cesta za tenisovým snem

Steffi Grafová je bývalá profesionální německá tenistka, která byla mnohými označena jako nejúspěšnější tenistka všech dob. Je vítězkou 22 titulů Grand Slamu z dvouhry, sedmkrát vyhrála Wimbledon, dále French Open, US Open, Australian Open. Je držitelkou zlaté olympijské medaile a její celkový zisk z tenisové kariéry činí rekordních 21 milionů dolarů. Kdo je Steffi Grafová?

Dětství měla jiné než její děti

Stefanie Maria Grafová se narodila 14. června 1969 v Bádensku-Württembersku v západním Německu. Její otec Peter Graf ji vedl k tenisu již od jejich tří let. Svůj první turnaj si zahrála, když jí bylo pět. Brzy začala vyhrávat juniorské tituly a ve 13 letech se stala profesionálkou. V roce 1983 se umístila na 124. místě nejlepších tenistů na světě. Pod dohledem svého otce trénovala velmi tvrdě, byl na ni velmi přísný.

Celou dobu na její výkony dohlížel otec

V dospívajícím věku začala Stefi cestovat po celém světě, účastnila se různých turnajů a přicházela o běžné denní záležitosti, které řešili teenageři v jejím věku. Intenzivní trénink se však vyplatil. V roce 1985 se vyšplhala na 6. místo žebříčku světových šampionů. V roce 1986 se stala jednou z nejlepších uchazeček v ženském okruhu, ale jakmile došlo na semifinále a finále, vždy skončila poražena.

„Nemůžete měřit úspěch, pokud jste nikdy nezklamali.“

Nevzdávala se, zase se znovu se vrátila a tvrdě pracovala, aby mohla vstoupit na kurty a ovládnout je. Začala vyhrávat jeden šampionát za druhým. Svého cíle však dosáhla, když porazila Martinu Navrátilovu ve tvrdém zápase tří setů na French Open v roce 1987. Osmnáctiletá Steffi tak získala svůj první Grand Slam.

Dokázala něco neobvyklého

Tím to všechno neskončilo, v roce 1988 pokračovala v ovládnutí ženského tenisu, když získala všechny čtyři tituly Grand Slamu. Svou hru posunula o level výš, a tak porážela světové jedničky, kterými byla Chris Evertová a Martina Navrátilová. Dále vyhrála zlatou medaili na olympijských hrách v roce 1988 v Soulu, a tak ve svých devatenácti letech dosáhla kariérního zlatého slamu. Tisk ji označil jako jednu z nejlepších ženských hráček otevřené éry.

Úspěchy se jen hromadily

Během své slavné kariéry pokračovala ve úspěších a vyhrála 4 tituly na Australian Open, 5 titulů na US Open, 7 titulů ve Wimbledonu a 6 titulů na French Open. Díky tomu, že se udržela celých 186 týdnů na horní příčce žebříčku, se stala světovou jedničkou v tenise.

Byla zaslouženě uvedena do Mezinárodní tenisové síně slávy

Její rekord ve dvojnásobné výhře dosáhl v době odchodu do tenisového důchodu 88,70 % s rekordem 900 vítězství a 115 ztrát. V jejích 35 letech roce 2004 byla uvedena do Mezinárodní tenisové síně slávy a nyní si užívá spokojený rodinný život se stejně dobrým hráčem tenisu Andreem Agassim a jejich dětmi.

Steffi byla všestranná hráčka, která dokázala hrát na každém povrchu stejně dobře a vyhrát čtyři Grand Slamy čtyřikrát za sebou. Grafová ovládala tenisovou scénu v letech 1988-1996. Byla schopna dosáhnout tohoto vrcholu úspěšné kariéry v důsledku mnoha let tvrdé práce, na které pracovala v jejím dětském období. Sláva a úspěch jsou hnacím motorem, a tak se mohla pyšnit tím, že byla jednou z nejuznávanějších a nejoblíbenějších sportovních celebrit, jaké svět kdy viděl.

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu