Šťastný partnerský vztah – jaké jsou hlavní zásady úspěšné komunikace mezi partnery?

Mít partnera je skvělá věc a většina lidí o partnerský vztah usiluje. Ne vždy jsme ale s partnerem naladěni na stejnou vlnu, někdy dochází ke vzájemnému nepochopení nebo i konfliktům. Aby vzájemný vztah byl co nejlepší, určitě je dobré umět spolu komunikovat. A co je v této komunikaci nejdůležitější?

Jasně formulujte svá očekávání

Přesvědčení, že ten druhý přeci ví, co my od něj chceme a potřebujeme, je za většinou nedorozumění. Ženy jsou citlivé a vnímavé, proto snadno předpokládají, že dávají jasné signály, co potřebují, jenže muži signály často rozkódovat neumí. Muži se naopak uchylují ke slibům, které nejsou schopni nebo ochotni splnit, jen proto „aby byl klid“. Partnerky jsou pak oprávněně zklamané, naštvané a ztrácejí vůči partnerovi důvěru.

Nepřipisujte úmysl

Připisování partnerovi, že něco udělal úmyslně (pochopitelně hlavně se špatným úmyslem), vyvolá pravděpodobně agresi. Jestliže partner udělal něco, co se vás dotklo, a to i opakovaně, stále ještě neznamená, že vám to dělá naschvál.

Nekomentujte emoce

Obsah sdělovaného je důležitý, ale možná ještě důležitější je forma sdělení. Vy ale nesmíte komentovat to, jak u sdělení partner vypadá – jeho emoce v mimice, gestech či tónu hlasu, to druhý pocítí jako ponižovaní a zesměšňování.

Nezevšeobecňujte

Tato rada znamená, abyste se vyhnuli vytváření skutečnosti pouze na základě nějakého detailu. Zevšeobecňování vyvolává vzdor.

Nepřehánějte

Zveličování, nafouknuté a přikrášlené historky, pokud se týkají i partnera, snižují jeho sebevědomí a vyvolává u něj pocit křivdy. Nesnažte se mít pravdu za každou cenu, ke skutečně kvalitnímu a vyzrálému vztahu patří kompromis.

Nezapomínejte na intimitu

Intimita do vztahu patří. Psychologové se domnívají, že takzvané ujišťující kontakty, jako je objetí, dotyk, pohlazení či polibek, jsou základní lidskou potřebou. Vztah bez intimity, i když je v něm dobrý sex, nemůže fungovat. Svou náklonnost vyjadřujeme drobnými laskavostmi, drobnostmi, které partner ocení.

Neztrácejte smysl pro humor

Humor je novým úhlem pohledu na věc. Nejde o to, abyste se partnerovi vysmívali, jde o to umět určitou situaci pomocí humoru zlehčit nebo se prostě jen společně zasmát.

Naučte se odpouštět

Bez umění odpouštět nemůže fungovat žádný vztah dlouhodobě. Partner je také jenom člověk a chyby děláme všichni. Nikdo není dokonalý a nikdo vás nedokáže učinit šťastnými. Parter vám k tomu může pomoci, ale ani vy nemůžete být zodpovědní za partnerovo štěstí pouhou vaší přítomností u něj a bez jeho podílu a snahy. Odpouštějte tedy chyby, nedokonalosti, omyly i minulost, a to jak partnerovi, tak také sami sobě.

Autor: Katka Procházková
ZAVŘÍT