Šťastný partnerský vztah – jaké jsou hlavní zásady úspěšné komunikace mezi partnery?

Mít partnera je skvělá věc a většina lidí o partnerský vztah usiluje. Ne vždy jsme ale s partnerem naladěni na stejnou vlnu, někdy dochází ke vzájemnému nepochopení nebo i konfliktům. Aby vzájemný vztah byl co nejlepší, určitě je dobré umět spolu komunikovat. A co je v této komunikaci nejdůležitější?


Jasně formulujte svá očekávání

Přesvědčení, že ten druhý přeci ví, co my od něj chceme a potřebujeme, je za většinou nedorozumění. Ženy jsou citlivé a vnímavé, proto snadno předpokládají, že dávají jasné signály, co potřebují, jenže muži signály často rozkódovat neumí. Muži se naopak uchylují ke slibům, které nejsou schopni nebo ochotni splnit, jen proto „aby byl klid“. Partnerky jsou pak oprávněně zklamané, naštvané a ztrácejí vůči partnerovi důvěru.

Nepřipisujte úmysl

Připisování partnerovi, že něco udělal úmyslně (pochopitelně hlavně se špatným úmyslem), vyvolá pravděpodobně agresi. Jestliže partner udělal něco, co se vás dotklo, a to i opakovaně, stále ještě neznamená, že vám to dělá naschvál.

Nekomentujte emoce

Obsah sdělovaného je důležitý, ale možná ještě důležitější je forma sdělení. Vy ale nesmíte komentovat to, jak u sdělení partner vypadá – jeho emoce v mimice, gestech či tónu hlasu, to druhý pocítí jako ponižovaní a zesměšňování.

Nezevšeobecňujte

Tato rada znamená, abyste se vyhnuli vytváření skutečnosti pouze na základě nějakého detailu. Zevšeobecňování vyvolává vzdor.

Nepřehánějte

Zveličování, nafouknuté a přikrášlené historky, pokud se týkají i partnera, snižují jeho sebevědomí a vyvolává u něj pocit křivdy. Nesnažte se mít pravdu za každou cenu, ke skutečně kvalitnímu a vyzrálému vztahu patří kompromis.

Nezapomínejte na intimitu

Intimita do vztahu patří. Psychologové se domnívají, že takzvané ujišťující kontakty, jako je objetí, dotyk, pohlazení či polibek, jsou základní lidskou potřebou. Vztah bez intimity, i když je v něm dobrý sex, nemůže fungovat. Svou náklonnost vyjadřujeme drobnými laskavostmi, drobnostmi, které partner ocení.

Neztrácejte smysl pro humor

Humor je novým úhlem pohledu na věc. Nejde o to, abyste se partnerovi vysmívali, jde o to umět určitou situaci pomocí humoru zlehčit nebo se prostě jen společně zasmát.

Naučte se odpouštět

Bez umění odpouštět nemůže fungovat žádný vztah dlouhodobě. Partner je také jenom člověk a chyby děláme všichni. Nikdo není dokonalý a nikdo vás nedokáže učinit šťastnými. Parter vám k tomu může pomoci, ale ani vy nemůžete být zodpovědní za partnerovo štěstí pouhou vaší přítomností u něj a bez jeho podílu a snahy. Odpouštějte tedy chyby, nedokonalosti, omyly i minulost, a to jak partnerovi, tak také sami sobě.

Autor: Katka P.

#kvíz Vyhodnocení |

👌 Skvěle! Všechny odpovědi máte správně.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

SFDB.cz magazín - aktuálně čte 20 lidí
ZdraveRady.cz - aktuálně čte 31 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 44 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 25 lidí
BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 23 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 44 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 20 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 44 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 44 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 22 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 22 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 20 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 20 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 21 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 31 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 21 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 44 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 25 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 31 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 25 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 21 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 22 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 44 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 31 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 21 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 23 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 23 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 22 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 14 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 20 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 21 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 23 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 14 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 44 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 44 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 31 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 25 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 44 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 14 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 14 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 23 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 25 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 14 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 22 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 44 lidí
Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VARIETY STYLE s.r.o.

Naučte se věřit sami sobě. Nikdo jiný to za vás neudělá
Další:
Naučte se věřit sami sobě. Nikdo jiný to za vás neudělá