Šťastný člověk je člověk úspěšný. Umíte být šťastní?

Známý citát říká, že „štěstí je muška jenom zlatá“. Občas na vás usedne, pak ale zase odletí… Jak takovou mušku polapit?

Snaží se o to lidé na celém světě už po staletí. Podle studie, kterou vypracovala OSN, jsou nejšťastnější Finové, následují Norové, Dánové, Švýcaři a Nizozemci. Důvod, proč v tomto ohledu vítězí sever Evropy, se prý jednoduše skrývá v tom, že severské státy dokážou poskytnout svým obyvatelům to, co se obecně považuje za nejdůležitější. Tedy jistotu bezpečí, svobodu, dobrou práci, slušný plat a sociální jistoty.

My, Češi, zatím v „soutěži o štěstí“ zaujímáme 21. místo na světě, což vůbec není tak špatné.

Radost hledejte v maličkostech

Pocit štěstí ale není především ovlivňován tím, ve které zemi žijete. Důležité je, jak žijete a s kým. A zda vám to tak vyhovuje. A také jestli nemáte zdravotní problémy. Pro nemocného člověka znamená den, kdy nemá bolesti, skutečné štěstí. Štěstí je umět se podívat na svět z té lepší stránky a umět se radovat z maličkostí.

Přinášíme vám rady právě z těch zemí, kde žijí ti statisticky nejšťastnější. Vyzkoušejte je a uvidíte – třeba právě u vás zafungují a udělají z vás opravdového šťastlivce.

Pyžamo, ponožky a televize…

Pokud si Seveřané potřebují po náročném dni dobít energii, dají si sprchu a oblečou to, v čem je jim nejpohodlněji – tedy pyžamo a teplé ponožky. K tomu si dají něco dobrého k mlsání a nějaké to kvalitní víno.

Účelem takové pohodové akce ovšem není přejíst se ani se opít, ale opravdu si danou chvíli užít a cítit se dobře. Jestliže vás takový typ pohodičky oslovuje, můžete si k ní například pustit hudbu, dobrý film, nebo se pomuchlat s domácím mazlíčkem. Pro Finy jde o rituál, který nazývají kalsarikäni a znamená cítit se v dnešním zahlceném světě aspoň chvíli dobře.

Rozdávejte radost

Dánský výraz pro štěstí zní lykke. Podstatou tohoto přístupu ke štěstí je udělat svět příjemnějším, spokojenějším a „barevnějším“. Jak ale na to? Rada je velice jednoduchá – zkrátka se usmívejte na ostatní, oni se budou usmívat na vás, a hned se budete všichni cítit lépe. Štěstí je také v setkávání se s rodinou, přáteli, pořádání společných obědů či zahradního posezení. Nezapomeňte ostatní povzbuzovat a chválit, nikdy nikoho zbytečně nepomlouvejte ani neurážejte. Pokud jsou šťastní lidé kolem vás, štěstí se automaticky přenese i na vás samotné. A pokud bude na světě více radosti, ubude trápení, starostí i stresu.

Štěstí není pouze pasivní záležitost, kdy čekáte a čekáte, až k vám konečně alespoň kousek toho štěstí dorazí. V tomto článku jsme vám ukázali, jak jít štěstí naproti, jak aktivně využívat všech okamžiků, které můžete proměnit na ty šťastné a pořádně si je užít.

A jestli se vám ze začátku nebude dařit, určitě nic nevzdávejte! Vyplatí se jít za tou „zlatou muškou“ a polapit ji.

Autor: Bára Králová
ZAVŘÍT