Šťastnější život – buďte sami sebou

Vychovávali vás odmalička k tomu, že musíte brát ohled na druhé, neustále se omlouvat, nebo stavět priority druhých nad ty své? To asi nikdy nepovede ke spokojenosti a štěstí na vaší straně. Budete se cítit frustrovaně, naštvaně a často nešťastně. Chcete jít na koncert oblíbené kapely, ale rodina nebo přátelé zavolají na poslední chvíli, že potřebují pohlídat děti, udělat to či ono. A vy necháte s klidem propadnout lístky, protože přece nebudete sobečtí. A víte co? Buďte! Život je totiž příliš krátký na to, abyste se zabývali jen věcmi, které chtějí druzí. Musíte myslet na své vlastní blaho. Jde to jednoduše, budete šťastnější, spokojenější a sebevědomější!

Co vás brzdí?

Podřizujete život věcem, které v životě dělat možná ani nechcete, ale vyhnout se jim? To by znamenalo, že musíte změnit svůj život, své návyky. A to někdy znamená říct ne. Zamyslete se nad svým životem, protože v životě často najdete paralelu toho, proč nejste šťastní, nebo toho, co vás brzdí a utiskuje. Poznejte to, co vám hází klacky pod nohy, co vás brzdí nebo vám nějakým způsobem znesnadňuje být šťastní teď a tady. Právě toto rozklíčování je důležité pro další postup. A jak tedy být a cítit se šťastnější?

Rovnováha v životě

Není to tak, že životem proplouváte na blankytném obláčku a jste spokojení a šťastní. Dějí se v životě dobré i ty špatné věci, na tom nic není. Udržte v životě rovnováhu. Příjem a výdej energie, práce a přátelé, odpočinek a sport, pomoc a sobeckost, rodina a samota. V životě jste rádi chvíli sami a pak s rodinou, rádi odpočíváte i sportujete, rádi pomůžete, ale občas dáte přednost sobě a svému zájmu? To je jeden z klíčů ke spokojenému životu!

Vlastní potřeby. Znáte je?

Neustále se za něčím ženete a chcete být šťastní? Víte vůbec, co vás udělá šťastnými? Nová práce? Hezčí postava? Změna šatníku? Nový partner? Nový byt? Nebude to jen neustálá touha a honba za něčím lepším? Zamyslete nad svými skutečnými potřebami. Právě ty totiž pomáhají k lepším pocitům a to hned. Ne ve chvíli, „až“ se něco stane.

Nepřehlédněte: Může se okolí promítnout do sebevědomí člověka?

Co můžete, zrušte

Máte spoustu povinností, které musíte zvládnout? Vůči druhým máte závazky, musíte je plnit, protože je to vaše role, druzí to očekávají a bez toho nemůžete fungovat? Pomoc je dobrá, ale musíte myslet také na sebe a své vlastní potřeby. Nenechte pocit viny, aby vás ovládl. Je v pořádku říct ne, když máte své vlastní plány.

Autor: Zuzana Žáková
ZAVŘÍT