Spoléhat na intuici nebo ne?

Spoléhat se na intuici stoprocentně asi není úplně to pravé. Pokusíme se vám poradit, kdy ji poslechnout a kdy spíše potlačit a vzít na vědomí věci o něco více reálné.

Co je to intuice?

Intuice je, když si třeba vyrazíte na procházku do parku, ale při pohledu na pohyby a vzhled mladíka na lavičce, se raději otočíte a jdete nazpět. Nevíte sice, proč jste utekli, ale nějakým způsobem víte, že jste byli v nebezpečí. Intuice rozhoduje, když například volíte mezi prací v prestižnější firmě a za větší peníze. Rozum to vidí jasně. Ale intuice vám představí openspace a „píchačky“ a vy se nakonec rozhodnete racionální důvody vypustit a dát na své pocity.

Obecně lze říci, že intuice funguje tehdy, jsme-li ochotni připustit, že lze poznání získávat i jinak než vědomou logickou analýzou a jsme-li připraveni alespoň na chvíli překonat strach ze ztráty vědomé kontroly nad obsahy vlastní mysli, když jsme ochotni připustit, že leccos je možná jinak, než jsme doposud mysleli. Intuice potřebuje určitou míru pokory vůči věcem mezi nebem a zemí.

Intuice jako instinkt

Problém je, že se na svou intuici, bohužel, ne vždy můžeme spolehnout. Existuje definice intuice, která zní trochu nadneseně, ale je pravdivá: „Intuice je instinkt, který nám říká, že máme pravdu, bez ohledu na to, jestli ji máme nebo ne.“

Jsou mezi námi lidé, kteří na intuici nedají dopustit a připisují jí i magické vlastnosti.

A co na to praxe?

Lidé si dokonce najímají psychology, terapeuty či kouče, aby jim pomohli naučit se, jak intuici využívat. Praxe ukazuje, že čím menší je kontakt člověka s jeho vlastním prožíváním a vlastní intuicí, tím méně je schopen nalézt cestu k vnitřnímu klidu a spokojenosti.

Ale pojďme od duchovna k vědě. Ti, kdo intuici dlouhodobě zkoumali se shodují na tom, že „intuice je to, když rozpoznáváme něco, co už známe“. A pokud se ptáme, za jakých okolností intuici věřit, nebo se spolehnout na intuici někoho jiného, věda odpovídá podobně. Existují prý dvě základní kritéria – jedním je znalost prostředí, které má v sobě pravidelnost, aby bylo možné ho předvídat, a za druhé je to příležitost, naučit se tyto pravidelnosti v průběhu delší praxe.

V zaměstnání to znamená, že skutečně moudří šéfové nedávají přednost mladému kolektivu, ale kolektivu věkově smíšenému, ve kterém mladí uplatní dravost a kreativitu a ti starší pak zkušenosti a na jejich základě i intuici.

Intuice a láska

V oblasti lásky bychom na intuici asi měli slepě spoléhat. Na lásku jsou totiž logika a jakýkoli racionální argument krátké. Vyplatí se dát jen a pouze na pocity, nic jiného nám totiž nezbývá.

Autor: Bára K.

#kvíz Vyhodnocení |

👌 Skvěle! Všechny odpovědi máte správně.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

SFDB.cz magazín - aktuálně čte 50 lidí
ProÚspěch.cz - aktuálně čte 18 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 18 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 26 lidí
SFDB.cz magazín - aktuálně čte 50 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 39 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 5 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 14 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 50 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 45 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 33 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 14 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 33 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 5 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 18 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 26 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 45 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 5 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 39 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 33 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 14 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 39 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 50 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 45 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 5 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 14 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 18 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 18 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 18 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 26 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 45 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 45 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 18 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 33 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 39 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 33 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 5 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 26 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 18 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 26 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 39 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 18 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 14 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 18 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 50 lidí
Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VARIETY STYLE s.r.o.

Naučte se věřit sami sobě. Nikdo jiný to za vás neudělá
Další:
Naučte se věřit sami sobě. Nikdo jiný to za vás neudělá