Současné sousedské vztahy – jaké jsou?

Přidat na Seznam.cz

Soused je člověk, u kterého nemusíme váhat, o čem prohodíme pár slov při společné cestě od autobusu nebo výtahem. Je to člověk, od kterého vám není trapné půjčit si vrtačku či vajíčka nebo ho požádat o drobnou laskavost. Zároveň vy sami jste připraveni vyhovět, jestliže vás o něco požádá on. Znáte jeho partnera, děti, případně se občas navštěvujete.

Pokusili jsme se zjistit, zda sousedské vztahy přetrvávají, zanikají či mění svoji podobu.


Jací jsme byli sousedé?

Sousedé vás dříve nikdy nenechali bez pomoci. Lidé ze samot byli „podezřelí“ – vědělo se o nich příliš málo a nebyli zapojeni do výměnného systému laskavostí a vzájemné pomoci.

Výstavba sídlišť sousedským vztahům neprospěla, soukromí se stalo prvořadou hodnotou. A jestliže jste zapomněli koupit vajíčka, skočíte do supermarketu, který je hned za rohem, na to žádné sousedské vztahy nejsou potřeba.

Jste-li novým sousedem

Přistěhujete-li se do lokality, kde sousedský život funguje jako za starých časů, zpravidla vás systém bez problémů přijme. Jiná situace vzniká při osidlování nového bytového komplexu, kde jsou si všichni cizí. A pokud mají potřebu se sejít nebo komunikovat, je to zpravidla o nějakých problémech souvisejících s domem – zatékání, špatně udělaná fasáda a podobně.

Virtuální sousedství

Na síti potkáte sousedy, dozvíte se, kdy bude výpadek elektřiny, domluvíte se s ostatními na zušlechtění okolí domu či si postěžujete na popeláře, zkrátka jako úplně obyčejní sousedé. Internetová fóra, která fungují v rámci malé obce nebo jednoho obřího paneláku, jsou v posledních letech skutečně úspěšná. Vyrovnávají totiž nejvážnější překážky tradičního způsobu sousedského soužití – nechuť pouštět někoho do svého soukromí a ostych sami někoho vyrušovat.

Pokud vám soused pošle žádost o přátelství na facebook, může to vypadat divně. Ale je to přesně to, co sousedy dělá sousedy – dozvíte se o daném člověku více informací, zjistíte, zda máte něco společného a zda je možné společně něco podniknout.

Hlavní je rozdíl: panelák versus rodinný domek

V paneláku jste anonymní. Na své sousedy nemusíte brát ohled, neznáte je přeci. Tak proč neuspořádat mejdan uprostřed pracovního týdne? Proč neodhodit obal od hamburgeru na zem? Pro majitele rodinných domků jsou vztahy se sousedy žádoucí. Lidé nežijí namačkaní na sebe, soukromí mají všichni dost a je příjemné, pokud vám sousedka třeba sveze menší dítě do školy, pokud vy zrovna nemůžete.

Sousedství je specifický vztah

Sousedství v sobě obsahuje prvky zodpovědnosti, je to vztah, který vyžaduje určité úsilí, ale vyplatí se o tyto vztahy pečovat. Stejně jako na jiné rovině pečujete o dobré vztahy v rodině a se svými přáteli.

Autor: Bára K.

#kvíz Vyhodnocení |

👌 Skvěle! Všechny odpovědi máte správně.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VARIETY STYLE s.r.o.