Snídaně dělá den – jak se nasnídat kvalitně a rychle, aby netrpělo vaše tělo?

Ráno není času nazbyt, to zná snad každý. Máte-li vypravit sebe a děti, je to často boj s časem, každá minuta navíc znamená skutečný luxus. Vstát, nachystat snídani pro děti, vytáhnout je z postelí, dohlédnout na jejich ranní hygienu, mezitím stihnout sprchu, zahnat je ke snídani, udělat svačinu, namalovat se, najít oblečení pro děti, pro sebe, dohlédnout, aby si vše na sebe správně oblékly, rozehnat ranní šarvátku o panenku/autíčko, sbalit svačiny, vyvenčit psa a rychle utíkat do školy a následně do práce. O tom, že si sednete ke snídani a v klidu se najíte, si můžete nechat jen zdát. Snídaně je důležitým jídlem dne, protože od toho se odvíjí váš celodenní metabolismus.

Když se ráno nesnídá

Součást ranního rituálu, tak odborníci nazývají zvyk snídaně. Je to podobné jako ranní sprcha, mytí zubů, venčení psa a podobně. Snídaně je nejdůležitější jídlo dne. Pokud si ji nedáte, případně nebude zdravá a vyvážená, pak to může mít vliv na mozek, srdce, ledviny, spánek, ale třeba i na psychickou pohodou, výkonnost v práci, únavu a tělesnou hmotnost. Lidé, kteří odcházejí do práce bez snídaně obvykle během dne snědí víc jídla, nejrůznějších pochutin a laskomin, aby zahnali hlad. Jste aktivní od rána, musíte tedy energii čerpat. A z čeho, když nesnídáte? I když nemáte čas nebo jen pár minut ráno, lze s tím něco udělat!

Nezabírá mnoho času

Když si osvojíte pár receptů a začleníte snídani do svého ranního rituálu, uvidíte, že to není tak časově náročné, jak si myslíte. Musíte jen vědět, co snídat, připravit si ji rychle, bez nutnosti dlouhého stání v kuchyni. Správná a vyvážená snídaně by měla obsahovat sacharidy (celozrnné pečivo, celozrnné cereálie..), bílkoviny (mléčný výrobek, šunka, sýr, vejce..) a díl ovoce nebo zeleniny.

Vstávejte dřív

Někdy to prostě jinak nejde a musíte vstávat třeba o deset nebo patnáct minut dřív. Chystáte-li snídani pro děti, tak ji klidně můžete připravit i pro sebe, co snídají děti, můžete snídat i vy. Dětem chcete také dopřát co nejlepší jídlo, aby se správně vyvíjeli. Zdánlivých deset minut udělá hodně, stihnete se nasnídat i vy.

Pozor na pitný režim

Když snídáte, musíte si k tomu také dát něco k pití. Nejčastěji je to pro spoustu lidí káva, ale tak po ráno, respektive ke snídani není nejlepší. Nebere se také jako vhodná věc pro váš pitný režim, káva spíše dehydratuje. Dejte si ke snídani šálek zeleného čaje, případně ovocného neslazeného. Dobré jsou také ovocné stoprocentní džusy, které si zřeďte vodou.

Nepřehlédněte: Imunitní systém – čím si ničíte svou imunitu?

Ne snídaně za pochodu

Ráno nestíháte, tak si v pekárně koupíte koblihu nebo třeba croissant či cokoliv slaného nebo sladkého a to během cesty do práce sníte? Jdete nesprávnou cestou. Toto jídlo má v sobě trans mastné kyseliny, spoustu cukru, tuku, bílé mouky a dalších a dalších věcí. Sice vás to na chvíli zasytí, ale budete mít brzy zase hlad, sníte toho mnohem víc. Vyšší glykemický index zvyšuje hladinu cukru v krvi, uvolňuje větší množství inzulínu, což je proces, který podporuje větší množství ukládání energie do tukových zásob.

Snídejte v práci

Jestliže je ráno pro vás stresující a uspěchané, jíst snídani znamená spěchat, rychle do sebe vše naházet, pak to asi nebude to nejlepší řešení. Snídat máte pokud možno v klidu. Jedna z možností je nasnídat se přímo v práci. Předpřipravte si vše, co jen můžete doma, zabalte pečivo se sýrem, plátky okurky, případně existuje také balení celozrnných cereálií, které doplníte ovocem a jogurtem. Uvařte si zelený čaj a vaše snídaně může započnout ještě před začátkem pracovní doby.

Autorský text | foto: pixabay.com

Autor: Zuzana Žáková
ZAVŘÍT