Slušný rozvod – jak na něj a co dodržet?

Snad každé druhé manželství spěje k rozvodu nebo se rozvádí. Rozvod? To už není tabu. Schválně se zkuste rozhlédnout ve vašem okolí. Máte rozvedené páry okolo sebe? Znáte je osobně? U některých rovnou víte, že zrovna jejich rozvod byl jeden z těch horších, kdy na sebe kydali špínu, hádali se, dělali si naschvály. Ten tam byl pár, který všichni obdivovali, pár, který si vzájemně dokazoval lásku přede všemi, pár, který si všichni brali za příklad. Rozvod je velkým strašákem, mnoho manželských párů s ním počítá dopředu a snaží se tomu předejít manželskou smlouvou, rozdělením majetku, vyhnou se společnému jmění manželů a podobně.

Rozvést se dá i slušně

Je to věc, které moc nevěříte, která podle vás není možná? Když se chcete rozvést, pak to automaticky znamená, že už se nemáte rádi, nechcete spolu být, takže se automaticky musíte hádat, nenávidět a chtít druhého potopit. Ano, ve většině případů to tak je, ale nutně nemusí. Rozvést se dá v klidu, rozumně, a pokud jsou v manželství děti, je to dokonce nutnost. Děti by nikdy neměly být prostředníkem, který řeší spory rodičů. Jak se rozvést v klidu a bez zbytečných negativních emocí?

Není konec všemu

Je to velká životní změna, budete si muset zvyknout a změní se tím hodně věcí v životě, ale život tím rozhodně nekončí. Naopak může otevřít řadu možností, které by jinak nemusely vůbec přijít. Rozvod se dá zvládnout, když naproti sobě stojí dva inteligentní jedinci, kteří umí dát stranou křivdy. Ne nadarmo existují psychologové a mediátoři, kteří jsou nezúčastnění jedinci, nemají k věci osobní přístup a mohou pomoci v dohodě.

Křivdy? Zahoďte je za hlavu.

Při první zmínce o rozvodu vás napadají věci jako selhání, zrada, konec, nechuť dál žít. To všechno přejde, musíte si bolest odžít. Bolí to, bude to chvíli bolet, ale posílí vás to a vy z toho vyvstanete silnější. Po rozchodu a rozvodu se za nějaký čas uleví, hrany se otupí a to, co vám přišlo, jako nemyslitelné bude přijatelné nebo dokonce v pohodě. Musíte k tomu však také přispět, minimálně tím, že v sobě nebudete neustále živit nenávist a vztek. Tak se nikam nepohnete.

Čtěte také: Vztah s despotou – jak jej poznat?

Držte emoce na uzdě

Někdy to prostě nejde, vykřičíte všechno, dokonce i to, co si nemyslíte. Proč? Protože v afektu se snažíte ublížit a zranit city druhých. Budete-li spolu muset mluvit na začátku a nejste si jistí, zda to půjde bez emocí, vyzkoušejte dobu elektroniky – textové zprávy, maily, různé komunikační aplikace, zkrátka všechno, kde se píše. Hezky si vše připravíte a když se naštvete, pustit vztek můžete v klidu a bez obav.

Co dohodnete, splňte

Někdy to může být těžké, nemyslitelné nebo nesplnitelné. Nicméně ve chvíli, kdy se na něčem dohodnete, pak se to snažte dodržet. Přijdou chvíle, které se vám líbit nebudou – expartner si najde novou partnerku a bude chtít seznámit s ní vaše děti, což není příjemné. Když si ji děti oblíbí, budou o ní často mluvit, také vaše ego možná utrpí. Nevzdejte se. Párkrát to nebude příjemné, ale časem se přes to dostanete.

Autorský text | foto: pixabay

Autor: Zuzana Žáková
zavřít reklamu