Sebeobviňování a jak se jej zbavit? Může poradit Marie Kondo

Trpíte často tím, že se obviňujete ze spousty různých věcí? Negativní myšlenky mohou hodně ublížit druhým a nejsou zrovna nejlepší pro ty, kteří chtějí žít svůj život jinak. Neustále se obviňovat, omlouvat, vidět chyby jen a pouze na sobě a ne na druhých není to nejlepší. Je potřeba soustředit se na to dobré a správné, co v životě máte. Právě s tím vám může pomoci známá Marie Kondo. Žena, kterou zná snad každý a spousta z vás podle ní uklízela byt, renovovala interiéry nebo třeba skládala tričko. Tato žena pomůže nejen uklidit doma a ve skříni, ale také pomůže uklidit v duši.

Přeplněno, je třeba uklidit

Ruku na srdce, jak vypadá vaše mysl? Je přeplněná myšlenkami, povinnostmi, výčitkami, věcmi, které musíte, i když nechcete. V mysli je velká spousta věcí a někdy je dobré vyčistit ji od všeho, co je zbytečné a ne příliš dobré pro váš psychický vývoj a posun. Čistka tak, jako to děláte ve skříni nebo v kuchyni? Proč ne?

Cítíte vztek a naštvání

Někdo poznamenal, že vaše postava se zakulacuje, zadek je povislý? Máma si neodpustí poznámku, že pokud nebudete vařit dobře, nikoho si nenajdete, máte si lépe uklidit, pořídit si zvíře, aby vás alespoň něco mělo rádo a podobně? Zadusíte v sobě přirozenou reakci, ale uvnitř sebe zuříte, pěníte a máte chuť řvát? Hněv je možná opodstatněný, ovšem táhne vás dolů a negativním směrem. Negativní emoce, které utlačujete, v sobě se vám vrátí. Jednejte narovinu. Veřejně to nechcete řešit? Možná zkuste napsat dopis a poté jej spálit nebo vyhodit. Vypsat z pocitů pomůže.

Nepřehlédněte: Proč si hledět svého?

Vždy to nejhorší

Čekáte dopředu, že se něco určitě nepovede, nevyjde to, nebude to správné. Vytváříte tak spirálu negace a zastavit to není jednoduché. Rušivé myšlenky moc z hlavy vyhnat nejde. Zkuste se předem připravit. Máte strach, že vám z života zmizí milovaný člověk? Řekněte mu, jak moc jej máte rádi. Bojíte se o své zdraví? Zaměřte se na zdravý životní styl.

Nekonečný seznam povinností

Máte v hlavě spoustu věcí, které musíte udělat a tím, že si je neustále připomínáte, si v hlavě vytváříte další a další místo, které brání novým informacím. Vytvořte si seznam povinností, vše si zapište a nebudete muset myslet na to, co ještě udělat. Možná i tím, že si vše sepíšete, zjistíte, že toho je mnoho, je potřeba povinnosti zredukovat. Možná také přijdete na to, že zrovna některé z věcí nestojí za vaši pozornost.

Autor: Zuzana Žáková
zavřít reklamu