Sebe-sabotáž se může projevit i nedodržením novoročního předsevzetí: Přečtěte si také o dalších formách

Stále pracujete na svém předsevzetí nebo nemáte dostatek pevné vůle či vám chybí motivace k jeho dokončení? Spoustu z nás totiž s prvními neúspěchy předsevzetí, všechno vzdá se slovy, že to nelze nebo se o to pokusí až příští rok. Je to taková slabá útěcha sebe sama, nemyslíte?

S předsevzetím se začalo již v babylonském období

Od babylonských dob se lidé pustili do novoročních předsevzetí s nadějí, odhodláním a cílem, jenž povede ke zlepšení jejich života v nadcházejícím roce. Statistiky však hovoří jasně – každý rok, na začátku února, ustoupí ze svého předsevzetí přibližně 80% jedinců. Novoroční předsevzetí jsou narušena nesčetnými způsoby a jedním z nejběžnějších je sebesabotáž.

Sabotované techniky se mohou zdát neškodné, ale stanou – li se pro lidi chronickým řešením jejich potíží, v konečném důsledku povedou k ničivým výsledkům v osobním i pracovním životě.

Sebe-sabotáž je častější, než si uvědomujeme

Je připravená zasáhnout kohokoliv. Dokonce i známé osobnosti jako Abrahama Lincolna, Freda Rogerse, Michelangela, Johna F. Kennedyho a George Washingtona – ti všichni zažili nějakou část svého života připomínající sabotáž, než se zapsali do historie. A bohužel je to tak, že vlastní sabotáž každoročně podkopává miliony lidí.

K sebe-sabotáži dochází, když se fyzicky, psychicky nebo emocionálně či úmyslně znemožníme a zabráníme tak našemu osobnostnímu růstu, což rozhodně blahobyt nepřinese. Je zákeřný a vychází z negativních vzorců myšlení.

Cvičení na sebeobranu

Není tím teď myšlené fyzické cvičení typu karate nebo juda, ale vědecká mentální cvičení. Ta pomáhají zvýšit soucit a laskavost, kterou sami projevujete, ale také vám poskytnou nástroje k vlastnímu „já“ a zastavit tak destruktivní chování. Za nejčastější příčinou vlastní sebe-sabotáže stojí strach ze selhání a neúspěchu.

Zdroj: positivepsychology.com

Autor: Renata Horáková
zavřít reklamu