S cestovatelskou duší – jak vám mohou cesty prospět po psychické stránce?

Milujete zkoumání a vyhledávání nový míst, věcí, nové společnosti, poznatků a zážitků? Pravděpodobně budete jedni z těch, kteří mají takzvanou duši cestovatele. Na dovolených ochutnáváte exotická jídla, objevujete rádi věci, které nikdo před vámi? Snažíte se na místech, kam se vydáte, nacházet nová místa, díky kterým se tají dech? Je to jistá forma relaxu a také možnost, jak si neustále rozvíjet a rozšiřovat obzory a vše okolo vás. Co cestování a tato cestovatelská duše znamená pro vaši mysl a vůbec celkově psychické zdraví? Jak to pomáhá v osobním rozvoji?

Rostete po osobní stránce

Cestování je věcí, do které je dobré investovat. Můžete díky tomu dosáhnout osobního růstu, štěstí, pohody a celkově může vaše psychika dostát velkému odpočinku. Navíc je to pro vás pozitivní změna, nemusíte cestovat ani často, protože to někdy prostě není finančně či časově možné. Díky tomu získáváte nadhled, rozhled a možnosti, které si ani neuvědomujete. Stačí i dvě týdenní dovolené nebo pravidelné cesty s přáteli na prodloužené víkendy. Co vašemu rozvoji a psychické stránce dává cestování?

Pozitivní vztahy

Tak trochu jste reprezentantem vaší země. Ať už to je jakkoliv, lidé mívají o cizincích předsudky. Říká se toho spousta, že je tenhle národ hlučný, tenhle zase vulgární, někteří údajně kradou, jiní jsou zase velmi štědří. Jak působíte na druhé, tak si spousta lidí zařadí, jaký je daný národ.

Vytváříte přátelství

A to krátkodobá nebo třeba dlouhodobá. Sdílíte své zkušenosti, můžete společně růst a třeba se učit také jazyk, což je ku prospěchu věci. když vznikají dlouhodobá přátelství, můžete se vzájemně navštěvovat, což je zase dalším krůčkem ke štěstí a osobnímu rozvoji.

Svoboda není levná věc

Ano, cestování není nejlevnější, ale díky tomu můžete zjistit, jak svoboda chutná. Cestujete sami? Musíte se spoléhat jen a pouze na sebe. To může být někdy trochu úzkostlivé, ale učíte se toho hodně o sobě a o tom, co zvládnete. Naučíte se orientovat v zahraničí, přesně poznáte, jak se pohybovat městem, jaké mají návyky druzí. A když si objednáte jídlo, koupíte lístek na vlak nebo třeba jen se ubytujete bez toho, aby vám druzí pomáhali, je to velký krok kupředu!

Vlastní hodnoty

Zkušenosti, ať už ty dobré nebo ty špatné, jsou vám ku prospěchu. Víte, na co si dát dopředu pozor. Setkat se můžete s pokornými lidmi, kteří ukážou, že lidskost stále ještě funguje, naučíte se také, že na vlastní věci je potřeba dát pozor. Stávat se můžete také otevřenější ke všem dalším kulturám a může vás to posunout dál.

Oceňte se

Cestování může pomáhat vaší vlastní sebeúctě a také je to úspěch. Zvládnete všechny zkoušky, se kterými se při cestování setkáváte? Zažíváte nové věci, nové zážitky, potenciály a vy si tak můžete ujasnit, co všechno v životě zvládnete!

Autor: Zuzana Žáková
zavřít reklamu