Role, které hrajeme

Počet rolí není stálý. Mění se podle toho, co zrovna děláte, s kým jste ve styku, kam jdete či čeho chcete dosáhnout. A ovlivňuje jej i aktuální psychický stav.

Jeden den například zastáváte rolí dvacet, jindy zvládnete jen dvě nebo tři, a když zůstanete doma bez návštěv, s vypnutým telefonem, pak je to role pouze jedna.


Jaké jsou naše role?

Ale to je výjimečná situace, obecně platí, že člověk zastává spíše více rolí než méně. Každý je něčí dítě, bratr či sestra, partner, kamarád, matka nebo otec, jste něčí kolegové, nadřízení či podřízení, zákazníci v obchodech. Také jistě jste něčí soused nebo čas od času žadatel na úřadě. Počet rolí souvisí s vaším životním stylem, s vašimi zájmy a se společenským životem.

Ale pozor! Ne s každou rolí se však ztotožňujete a jste s ní spokojení. Jsou role, které se vám zastávat nechce, ale z nějakého důvodu prostě musíte. Tehdy mluvíme o takzvaném „konfliktu rolí“. Z obyčejné nespokojenosti se může rozvinout až trauma.

Tři přístupy

Součástí i vašeho života je schopnost přizpůsobovat se různým společenským situacím. A přesně z toho důvodu zastáváte různé role. Je to pro vás výhodné, protože pokud se nezachováte tak, jak se od vás očekává, přijdou různé sankce – většinou v podobě hádek nebo odmítnutí, a tomu se chcete vyhnout. Ovšem, ne vždycky se vyhnout chcete, ne vždy je to možné a ne vždy byste uhýbat měli. Psychologie rozlišuje tři základní přístupy jedince k sociální roli:

1) jedinec se s rolí identifikuje

2) udržuje si od role odstup – navenek ji sice hraje, ale vnitřně s ní ztotožněn není 

3) odmítne roli i přes všechny nevýhody, které mu to přináší.

Vaše vnitřní volba

Ke konfliktu rolí dochází tehdy, když roli přijmete, ale vnitřně se s ní neidentifikujete. Velikost problému pak ovlivňuje to, jak velký rozpor ve vás přijetí a hraní role vyvolává. Také záleží na konkrétní situaci i na vašem aktuálním psychickém stavu. Většinou nebývají konflikty rolí až tak velké a nezanechají na vás trvalé následky, ale jestliže se jedná o role, které jsou v přímém protikladu s vaší osobností, a jestliže je odmítnout nedokážete, můžete si způsobit  opravdu velké psychické problémy. Ty mohou vést až k depresím či dokonce sebevraždám.

Vždy si můžete vybrat a roli, se kterou se opravdu sžít nemůžete, jednoduše odmítnout. Než abyste skončili jako psychická troska, je vždy lepší vyhnout se případnému neúnosnému vnitřnímu konfliktu a raději být „odmítnuti“ společností. Nikdy a za nic vás neodsoudí přece všichni lidé!

Ve své podstatě jste herci, kteří hned po probuzení začínají „hrát“. Vaše role jsou velmi pestré, někdy zábavné, jindy méně, často jsou protikladné.

Pár rolí, které v životě hrajete jsme si popsali a pokusili jsme se vám ukázat, jaké problémy mohou při jejich hraní nastat. Hrát ale musíte, tak vám upřímně přejeme, ať se ve svých rolích cítíte co nejlépe.

Autor: Bára K.

#kvíz Vyhodnocení |

👌 Skvěle! Všechny odpovědi máte správně.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

ProÚspěch.cz - aktuálně čte 32 lidí
SFDB.cz magazín - aktuálně čte 41 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 45 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 29 lidí
CarsMag.cz - aktuálně čte 29 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 32 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 23 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 50 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 44 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 44 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 29 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 44 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 39 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 23 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 39 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 32 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 50 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 45 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 50 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 41 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 41 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 41 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 50 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 45 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 32 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 32 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 39 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 29 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 26 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 50 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 26 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 44 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 39 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 39 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 29 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 26 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 23 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 45 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 23 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 45 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 26 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 23 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 26 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 44 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 41 lidí
Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VARIETY STYLE s.r.o.

Naučte se věřit sami sobě. Nikdo jiný to za vás neudělá
Další:
Naučte se věřit sami sobě. Nikdo jiný to za vás neudělá