Máte doma malé děti? Pokud se cítíte tak trochu „mimo“ svou kontrolu a potřebujete nějaké rady, nejste sami. A je dost pravděpodobné, že není čas a ani energie na přečtení knih o rodičovství.
O čem všem je vlastně rodičovská filozofie? Jedná se o užitečnou strategii, která vám poskytne krátký přehled o pečlivém rodičovství a o tom, abyste se naučili vydechnout. Až se příště setkáte se situací, která vám je nepříjemná, nebudete z ní tolik frustrovaní.
Základem je všímavost
Všímavost je sama o sobě praktikou života, kterou aplikujeme vždy a v daném okamžiku. Znamená to, že jste si vědomi toho, na co myslíte, jak se cítíte uvnitř i zvenčí a kde se nacházíte.
Všímavost je také o pohledu na svět – přistupujte k němu s menším úsudkem a větším přijetím. Myšlenka přinášet povědomí do současnosti, je i jádrem buddhistické meditace a praktikuje se a studuje se po staletí, takže na ní není vůbec nic špatného, naopak!
Cílem vnášení pozornosti do rodičovství, je reagovat na chování nebo jednání vašeho dítěte s hlubokým zamyšlením. Pěstování vašeho vztahu tímto způsobem, může pomoci posílit vaše pouto a vést k dalším výhodám. Neznamená to však, že být vědomým rodičem je vždy o pozitivním myšlením.
Chcete říct jedno malé tajemství?
Rodičovství nikdy nebude jen sluneční svit, který doprovází úsměv dětí, neobejde se bez stížností. Děti budou nadávat i na to, co jste jim připravili k večeři…vy ovšem místo toho, abyste negativně reagovali a váš zážitek podbarvili minulostí a nejrůznějšími s tím spojenými traumaty – tuto zcela běžnou situaci musíte ustát. Hněvem rozhodně ničemu nepomůžete.
Mezi klíčové faktory pečlivého rodičovství patří:
- vědomí a pozornost k přítomnému okamžiku
- úmysl a porozumění chování
- postoj – nerozsudkový, soucitný a přijímající
To vše zní dobře, ale co přesně to značí? Většina nápadů všímavého rodičovství zahrnuje dovednosti.
Jaké?
Naslouchání
Vyžaduje sice obrovské množství trpělivosti a praxe, ale když k situaci přistoupíte bez úsudku a necháte stranou své pocity – nebudete dítě nerealisticky posuzovat a zbytečně od něj příliš očekávat. Přijetí toho, co je, vám ušetří spoustu starostí, negativních emocí a zklamání.
Emoční povědomí
Zvyšování povědomí o rodičovských interakcích sahá od rodiče k dítěti a zpět. Modelování emočního vědomí je cestou k tomu, jak osvojit svým dětem dělat totéž. Vždy existují emoce, ale vy je nenecháte přerůst v okamžité reakce. Děje se tak procesem samoregulace. Zkrátka a jasně, se nejprve zamyslete, až potom reagujte.
Soucit
Možná opět nesouhlasíte s jednáním nebo myšlenkami vašeho dítěte, ale vědomé rodičovství povzbuzuje rodiče k soucitu. To uplatňuje empatii a porozumění postavení dítěte v daném okamžiku. Soucit se vztahuje i na rodiče, protože v konečném důsledku sebe-obviňování, opět ničeho nedocílí a akorát se cítí hůře.
Zdroj: healthline.com