Průvodce pro rodiče teenagerů: Proč se dospívající chovají tak, jak se chovají?

Výchova dospívajících není snadná. Možná se cítíte vyčerpaní z toho, že v noci nespíte a děláte si starosti o to, kde vaše dítě je, s kým je a co dělá. Můžete si zoufat nad neúspěšnými pokusy o komunikaci, nekonečnými hádkami a otevřeným vzdorem, nemluvě o náladovosti, silných emocích a impulzivním bezohledném chování.

Dospívající nejsou dospělí

Někdy je možná těžké tomu uvěřit, ale váš syn či dcera není mimozemská bytost ze vzdálené planety. Jsou „jen“ nastaveni jinak než my. Mozek teenagera se stále aktivně vyvíjí, a proto zpracovává informace jinak než mozek dospělého člověka.

Čelní mozková kůra, část mozku, která slouží k řízení emocí, rozhodování, uvažování a ovládání zábran, se během dospívání restrukturalizuje a neuvěřitelnou rychlostí vytváří nové synapse. Mozek dosáhne plné zralosti až kolem dvacátého pátého roku života.

Váš dospívající může být vyšší než vy a v některých ohledech působit vyspěle, ale často prostě není schopen promýšlet věci na úrovni dospělého člověka. Hormony produkované během tělesných změn mohou situaci dále komplikovat.

Tyto biologické rozdíly neomlouvají špatné chování dospívajících ani je nezbavují odpovědnosti za jejich činy, ale mohou pomoci vysvětlit, proč se dospívající chovají tak impulzivně nebo proč frustrují rodiče a učitele svými špatnými rozhodnutími, sociální úzkostí a rebelstvím.

Pochopení vývoje dospívajících vám může pomoci najít způsoby, jak zůstat s dospívajícím ve spojení a společně překonávat problémy. Bez ohledu na to, jak moc se vám zdá, že se od vás váš teenager citově odtahuje, bez ohledu na to, jak problematickým se stává, stále potřebuje vaši pozornost a pocit, že je vámi milován.

Kdy se z typického chování stává problémové chování

Když se dospívající začnou prosazovat a hledat svou vlastní identitu, dochází u mnoha z nich ke změnám chování, které se rodičům mohou zdát bizarní a nepředvídatelné. Vaše milé a poslušné dítě, které kdysi nesneslo odloučení, od vás nyní chce být co nejdále a vše, co řeknete, přivítá sklopením očí nebo bouchnutím dveří. Jakkoli to rodiče těžko snášejí, jde o jednání normálního teenagera.

Naproti tomu problémový teenager vykazuje problémy s chováním, emocemi nebo učením, které přesahují typické problémy dospívajících. Může opakovaně praktikovat rizikové chování včetně konzumace alkoholu, užívání drog, násilí, chození za školu, sebepoškozování či páchání trestné činnosti. Nebo se u něj mohou projevovat příznaky duševních problémů, jako jsou deprese, úzkost nebo poruchy příjmu potravy.

Dívka se skateboardem.
zdroj: unsplash.com

Měnící se vzhled

  • Typické chování dospívajících – pro dospívající je důležité držet krok s módou. To může znamenat nošení provokativního nebo pozornost vyžadujícího oblečení nebo barvení vlasů.
  • Varovné příznaky problémového dospívajícího – změna vzhledu může být varovným signálem, pokud je doprovázena problémy ve škole nebo jinými negativními změnami v chování. Varovným znamením jsou také známky řezání a sebepoškozování nebo extrémní úbytek či nárůst hmotnosti.

Častější hádky a vzpurné chování

  • Typické chování dospívajících – jakmile se dospívající začnou snažit o nezávislost, budete se často střetávat a hádat.
  • Varovné příznaky problémového dospívajícího – neustálé stupňování hádek, násilí doma, chození za školu, střety se zákonem, to vše je varovným signálem chování, které přesahuje rámec normálního vzdorovitého chování dospívajících.

Výkyvy nálad

  • Typické chování dospívajících – hormony a vývojové změny často znamenají, že váš dospívající bude mít výkyvy nálad, bude se chovat podrážděně a bude mít problém zvládat své emoce.
  • Varovné příznaky problémového dospívajícího – rychlé změny osobnosti, zhoršující se známky, přetrvávající smutek, úzkost nebo problémy se spánkem mohou naznačovat depresi, šikanu nebo jiný emoční problém. Jakékoli řeči o sebevraždě berte vážně.

Experimentování s alkoholem nebo drogami

  • Typické chování dospívajících – většina dospívajících někdy vyzkouší alkohol, cigaretu, nebo dokonce i marihuanu. Upřímně a otevřeně si s dětmi o drogách a alkoholu promluvte, což je jeden ze způsobů, jak zajistit, aby to nepokračovalo dál.
  • Varovné příznaky problémového dospívajícího – když se užívání alkoholu nebo drog stane návykem, zejména pokud je doprovázeno problémy ve škole nebo doma, může to naznačovat problém se zneužíváním návykových látek nebo jiné skryté problémy.

Větší vliv mají kamarádi než rodiče

  • Typické chování dospívajících – přátelé se pro dospívající stávají nesmírně důležitými a mohou mít velký vliv na jejich rozhodnutí. Když se dospívající více soustředí na své vrstevníky, nevyhnutelně to znamená, že se od vás stahuje. Může to ve vás zanechat pocit ublížení, ale neznamená to, že váš dospívající stále nepotřebuje vaši lásku.
  • Varovné příznaky problémového dospívajícího – k varovným signálům patří náhlá změna vrstevnické skupiny, zejména pokud noví přátelé podporují negativní chování, odmítají dodržovat rozumná pravidla a hranice. Stejně tak pokud váš dospívající tráví příliš mnoho času o samotě, může to také naznačovat problémy.

Jak komunikovat s teenagerem

Může se to zdát těžko uvěřitelné, vzhledem k hněvu nebo lhostejnosti vašeho dítěte vůči vám, ale dospívající stále touží po lásce, uznání a přijetí ze strany rodičů. To znamená, že na svého dospívajícího máte pravděpodobně mnohem větší vliv, než si myslíte.

Uvědomte si svou vlastní úroveň stresu. Pokud jste rozzlobení nebo rozrušení, není vhodná doba na to, abyste se snažili s dospívajícím komunikovat. Počkejte, až budete klidní a plní energie, a teprve potom začněte rozhovor. Pravděpodobně budete potřebovat veškerou trpělivost a pozitivní energii, kterou dokážete sebrat.

Naslouchejte a očekávejte odmítnutí

Když s vámi dospívající mluví, je důležité, abyste mu naslouchali, aniž byste ho soudili, zesměšňovali, přerušovali, kritizovali nebo mu dávali rady. Váš teenager chce cítit, že mu rozumíte a že si ho vážíte, proto udržujte oční kontakt. Pokud si kontrolujete e-mail nebo čtete noviny, váš dospívající bude mít pocit, že pro vás není důležitý.

Teenager může na vaše pokusy o navázání kontaktu často reagovat hněvem, podrážděním nebo jinými negativními reakcemi. Zůstaňte uvolnění a nechte dospívajícímu prostor, aby vychladl. Zkuste to znovu později. Úspěšné navázání kontaktu s dospívajícím bude vyžadovat čas a úsilí. Nenechte se odradit, vytrvejte a průlom přijde.

Zdroj: verywellfamily.com, raisingchildren.net.au, mytroubledteen.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu