Pronikněte s námi do tajů zeleného Matcha čaje: vlastní lepší účinky, než káva

Čaj Matcha se připravuje z nejmladších listů zeleného čaje (Camellia sinensis), které se rozdrtí na prášek. Listy jsou plné vysokých koncentrací kofeinu, theaninu a chlorofylu, což poskytuje tělu významné antioxidanty. Kofein pomáhá zlepšit kognitivní výkon včetně zvýšení bdělosti a theanin podporuje relaxaci, spánek a snižuje napětí.

Pravidelná konzumace tohoto čaje podporuje celkové zdraví

Některé vědecké studie ho spojují se zlepšením funkce mozku, úbytkem hmotnosti a ochranou jater. Zakoupit ho můžete ve formě prášku nebo v čajových sáčcích v supermarketech, lékárnách, obchodech se zdravou výživou nebo online e-shopech.

Mezi hlavní zdravotní výhody patří:

  • Chrání buňky před poškozením způsobeným volnými radikály, čímž snižuje riziko chronických onemocněních a vznik některých druhů rakoviny
  • Zvyšuje metabolismus a pomáhá zhubnout
  • Snižuje stres díky obsahu theaninu
  • Zlepšuje náladu, paměť a koncentraci (theanin a kofein)
  • Stará se o zdraví jater (reguluje metabolismus tuků v těle)
  • Zabraňuje předčasnému stárnutí
  • Kontroluje krevní tlak a snižuje LDL cholesterol (prevence kardiovaskulárních nemocí)

Většina z těchto benefitů se stále ještě studuje, ale je již předem jasné, že kdo začlení čaj Matcha do svého každodenního rituálu, nebude litovat.

Jak ho konzumovat?

Doporučený denní příjem je 2 až 3 čajové lžičky Matcha prášku denně, což odpovídá 2 nebo 3 šálkům uvařeného čaje (dle intenzity). Kromě konzumace ve formě čaje lze Matchu použít jako přísadu při přípravě koláčů, chlebů a džusů.

K podpoře účinku Matcha čaje na hubnutí, vypijte 1 šálek po cvičení, tím udržíte metabolismus déle aktivní a zvýšíte úbytek hmotnosti. I když je chuť čaje mírně nahořklá, nemění to nic na tom, že je stále populárnější.

Složení:

  • 1 čajová lžička čaje Matcha
  • 60 až 100 ml vody

Postup:

Vodu v hrnci vařte do doby, než se začnou objevovat první bubliny. Potom stáhněte z plotny, počkejte až voda malinko vychladne. Do hrnku dejte Matcha prášek a nalijte na něj převařenou vodu. Míchejte lžičkou, dokud se prášek zcela nerozpustí.

Chcete-li zjemnit chuť čaje, můžete přidat více vody a připravit si větší množství, např. 200 ml. Je také možné přidat skořici nebo zázvor ke zlepšení chuti.

Zdroj: tuasaude.com

Autor: Renata Horáková
ZAVŘÍT