Proč slyšíme zvonění v uších a co to může způsobovat?

Někdy po koncertě nebo vystavení nadměrně hlasitým zvukům nebo hlukům můžeme vnímat bzučivý zvuk. Zdá se, že to nepochází z žádného zdroje, a kupodivu to slyšíme jen tehdy, když je všude okolo naprosté ticho.

Každý z nás tento kuriózní jev zažil alespoň jednou v životě. Tušíte, co je jeho příčinou?

Zvuk neznámého původu

Bzučení, syčení nebo podivný hluk v našich uších je známý jako tinnitus. Je to fantomové vnímání zvuku, pokud pro něj neexistuje zdroj. Protože je každý člověk jiný, může se projevit různě – řevem nebo prasknutím a existuje několik faktorů, které to mohou způsobit. Příznak zvonění je obecně dočasný a může být jemný nebo v některých případech tak intenzivní, že ztěžuje konverzaci.

Pokud však vyzvánění trvá příliš dlouho nebo se chronicky opakuje, může narušit každodenní život těch, kteří ho zažívají.

Příčina tohoto neobvyklého bzučení

Tinnitus vzniká v důsledku poranění malých vlasových buněk umístěných v našem vnitřním uchu. Tyto buňky tvoří malé klky pohybující se podle zvukových vln, které se dostávají do našich uší. Sluchový nerv pak tyto vlny vnímá a interpretuje jako zvuky. Když jsou ale klky zraněny, vysílají nesprávnou zprávu a do našeho mozku je vyslán špatný signál, díky čemuž slyšíme podnět, který ve skutečnosti není.

Faktory, které mohou tyto vyzváněcí zvuky vyvolat

Tato drobná poranění vnitřního ucha může být způsobena několika příčinami:

  • Může to způsobit dlouhodobé vystavení hlasitému hluku, jako je koncert nebo stavba, nebo poslech prostřednictvím reproduktorů či sluchátek při velmi vysoké hlasitosti. V prvním případě je snadné se z toho zotavit a vrátit se do normálu. Ale ve druhém případě, protože je to obvyklé, poškození způsobené nadměrným objemem dosahujícím do ucha může být trvalé.
  • Ušní maz může být také příčinou tinnitu. Překážka ve zvukovodu způsobená nahromaděním ušního mazu může způsobit jeho bobtnání, a dokonce podráždění bubínku, což vytváří tento nepříjemný imaginární zvuk. To může také vyplývat z infekce ucha.
  • Jak stárneme, můžeme postupně ztrácet sluch, což v dlouhodobém horizontu může u lidí starších 60 let přinést neustálý bzučení nebo cvakání.
  • Další příčinou jsou kolísání krevního tlaku.
  • Poranění hlavy a krku a dokonce nadměrný stres v těchto oblastech může vést k tinnitu, protože jsou spojeny s naším sluchem. Když je zdrojem zvonění, obvykle se vyskytuje pouze v jednom uchu.
  • Na druhé straně může tento stav vykazovat ztvrdnutí ossicles středního ucha (otoskleróza), což je jeden z jeho hlavních příznaků.
  • Když temporomandibulární kloub (místo, kde se čelist setkává s lebkou) utrpí nějakou změnu nebo zranění, může kvůli své blízkosti ucha vyvolat tinnitus.
  • Tento pocit, v extrémnějších případech, může být známkou nemocí, jako je Ménièrův syndrom
  • Tento příznak může také způsobit užívání léků, jako jsou antidepresiva a antibiotika

Jak zabránit tinnitu

Pokud tento pocit trvá příliš dlouho a je vnímán ve vysoké intenzitě, může ovlivnit náš každodenní život a způsobit únavu, nesoustředěnost, podrážděnost a problémy se spánkem nebo pamětí.

Z tohoto důvodu je lepší se vyvarovat extrémně hlasitých zvuků, nepoužívat sluchátka při plné hlasitosti, a pokud se vydáme na hlučnou akci nebo oblasti, je dobré použít k ochraně uší špunty do uší. Je také důležité starat se o naše kardiovaskulární zdraví pomocí zdravé stravy a cvičení, protože neexistuje žádná specifická léčba tohoto stavu.

Autor: Petra Hornová
zavřít reklamu