Proč si stanovit ambicióznější cíle?

Víte o tom, že zdánlivě nesplnitelné cíle jsou těmi nejlepšími, které nás ženou dopředu? I když se zdají být v rozporu s našimi schopnostmi, je zvládnout, ve skutečnosti mají velmi pozitivní charakter. Vedou nás k tomu, abychom se stali ambicióznějšími jedinci s vyššími cíli.

Motivace ke změně nepřichází jen z našeho nitra, ale přispívá k tomu plno dalších faktorů. Možná je to i přijatelnějším počasím, kdy z nás slunce, činí mnohem energičtější jedince s vyšším očekáváním sebe sama.

O úrovni nastavení vaší laťky, kterou chcete překonat, ať v práci nebo třeba ve sportu, sice moc nevíme, ale pokud jste se rozhodli dělat přesčasy nebo cvičit místo dvakrát týdně až třikrát za sedm dní, zřejmě to tak cítíte a je váš krok správný.

Je však logické, že cíl musí být konkrétní a měřitelný

Tím se zvyšuje pravděpodobnost, že ho dosáhneme. Uveďme si to na příkladu. Je rozdíl tvrdit, že tento měsíc ušetříte nebo usilovat přímo o to, aby úspory činily 20 % z vašeho příjmu. Pokud učiníte rozhodnutí, které je v rozporu s vašimi cíli, může to vyvolat negativní emoce, jako je vina, lítost a zklamání.

V tomto ohledu mohou však fungovat jako povzbuzovač k sebezdokonalení a nastavení vyšších cílů, i když se necítíte dobře. Jinými slovy, lidé, kteří se snažili tyto negativní pocity odstranit a být lepšími – jejich cílové úrovně se staly ambicióznějšími

Cíl se nesmí stát nekonzistentním

Pak dokazuje souvislost s nesplněním cíle a negativním vnímáním situace. Porozumíte-li aspektům ovlivňujících stanovení cílů a jejich dosažení, bude se vám snadněji žít.

Jasněji si formulujte svůj cíl a myšlenku na neúspěch, využijte jako palivo, které vás požene vpřed, abyste vše překonali. Je to paradox, ale na základě výzkumů jsou důkazy na to, že se tím lidé naopak efektivně posouvají.

Zdroj: psychologytoday.com

Autor: Renata Horáková
zavřít reklamu