Proč sami o sobě pochybujete?

Přemýšlet příliš může být pro váš život kontraproduktivní a snadno vás zavede až do blázince. Pokud o sobě pořád pochybujeme, a i zdánlivé maličkosti si bereme osobně, moc se nám v životě dařit nebude. Ale co s tím, když fantazie o selhání jsou silnější než realita?


Proč být dokonalý?

Jistě, rodiče od vás perfektní výkon často požadovali. Díky nim jsou z vás nyní dospělí, samostatní a zodpovědní lidé. Ale také ve vás možná vyvolali pocit, že musíte být za všech okolností, vždy a všude, perfektní. Podle psychologů však perfekcionismus spíše škodí. Stačí, když se na vás někdo „divně“ podívá, a vy už pochybujete – o svém oblečení, o odevzdané práci, o tom, zda jste se zachovali tehdy a tehdy správně… Pro váš život a vaši psychiku je nesmírně důležité, aby vám alespoň občas stačilo být dobří „tak, akorát“.

Fantazie škodí

Ve své snaze být perfektní stále plánujete a nad každou maličkostí váháte. Za to může takzvaný „imposter syndrom“. Napadá vás, že v práci nejste dost dobří a že si toho musí brzy někdo všimnout a tak podobně, a to i v osobním životě. Většina takových obav ale nemá žádné reálné opodstatnění a odehrává se pouze ve vaší hlavě. Pokud náhodou v něčem uspějete, svádíte to na šťastnou náhodu či souhru okolností, nedokážete úspěch přijmout jako výsledek svého vlastního úsilí. A to je veliká škoda, ztrácíte tak možnost se ze svého úspěchu opravdu a upřímně radovat.

Raději hned než až potom

Změna je nutná, a to co nejdříve. Nejprve si ale musíte připustit, že se vás popsaný problém týká. Až budete příště přemýšlet, zda vás někdo pozdravil jiným tónem, zkuste si říct nahlas, nad čím že to přemýšlíte. Uvidíte, jak absurdní se vám problém začne zdát.

Na rady, že se člověk má naučit žít přítomným okamžikem, narazíte všude. Takže na tom asi nějaká pravda bude. Je to tak, minulost nezměníte, budoucnost neovlivníte, a navíc – první volba bývá správná a přemýšlení vám nepomůže. Zkuste si to u nějaké věci, která se vám líbí, je cenově dostupná, ale vy váháte, zda za ni máte utratit. Věřte, že myšlenky na koupi vás budou pronásledovat tak dlouho, dokud ji nevyrazíte uskutečnit. Jen pozor na to, aby ještě byla k mání, zatímco vy pochybujete, život utíká.

Rada nad zlato

Čím víc si věci promýšlíte, tím víc protahujete své trápení. Existuje prostá rada. Položte si otázku: „Pomůže mi, když něco takového udělám?“. Pak jděte a udělejte to. A když neuspějete, zkuste to znovu a třeba jinak. A možná bylo pro vaši budoucnost lepší, že to nevyšlo.

Také jsme si popsali, že se s takovým stavem dá pracovat a že je to dokonce nutné, pokud chcete ve zdraví přežít. Tak vzhůru do života podle našich rad a tipů!

Autor: Bára K.

#kvíz Vyhodnocení |

👌 Skvěle! Všechny odpovědi máte správně.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

SFDB.cz magazín - aktuálně čte 7 lidí
StoryMag.cz - aktuálně čte 15 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 8 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 15 lidí
ProÚspěch.cz - aktuálně čte 39 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 7 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 42 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 33 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 17 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 8 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 40 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 32 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 32 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 7 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 40 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 15 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 42 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 39 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 33 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 17 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 17 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 33 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 40 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 33 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 33 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 39 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 39 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 32 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 40 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 32 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 42 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 42 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 17 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 42 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 15 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 40 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 39 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 8 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 7 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 8 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 8 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 17 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 15 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 32 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 7 lidí
Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VARIETY STYLE s.r.o.

Naučte se věřit sami sobě. Nikdo jiný to za vás neudělá
Další:
Naučte se věřit sami sobě. Nikdo jiný to za vás neudělá