Zní to jako naprostá pohádka. Sníte o něčem velkolepém a nádherném a tento sen by se posléze stal skutečností. Jak se však ukázalo, lidé se cítí daleko lépe, když mohou o svých snech pouze přemýšlet a usilovat o ně. Možná by to mohlo souviset s motivací. Proč, když člověk dosáhne zadaného cíle, činnosti nebo procesu, ho dál přestává bavit?
Je dobré snít?
Výzkum doktora Frasera jasně říká, že se lidé cítí mnohem lépe, pokud mohou o svůj cíl bojovat, než když jej dosáhnout příliš snadno. Stejné je to i se sny. Jestliže bychom svých nejtajnějších snů dosáhli příliš snadno, po čase by nás snění omrzelo a začali bychom se nudit. Fraserova nová kniha Strive se touto problematikou zabývá více než podrobně. To je možná důvod, proč se dnešní malé děti neusmívají od ucha k uchu. Jakmile si totiž něco přejí, ihned to dostanou, takže jejich snění dostává obrovskou ránu.
Které sny chceme přivést do skutečnosti?
Pokud se nám tedy nemohou splnit všechny naše tajné sny, které z nich by se měly stát skutečností? Našetření obrovského množství peněžních prostředků nebo bychom si raději splnily sen o nejtajnější lásce ze střední školy? Doktor Fraser sám říká, že jednoznačná odpověď neexistuje. Chceme-li se ovšem cítit šťastní, neměli bychom se spoléhat pouze na náhodné splnění našich snů, ale svou pozornost bychom měli obrátit k reálným věcem a lidem.
Dosáhneme tak svých cílů?
Všichni z nás chtějí samozřejmě dosáhnout cílů, které jsme si před časem vytyčily. Ačkoliv je toto náš primární záměr, neměli bychom se nechat strhnout k přílišnému pracovnímu vytížení, ale spíše si užívat života. Zmíněných cílů pak buď dosáhneme, nebo ne, ovšem o žádnou tragickou katastrofu se jednat nebude. Právě v nejtěžších časech si totiž budujeme sebedůvěru v sebe sama, a proto byste se obtížným životním chvílím neměli vyhýbat, ani se před nimi schovávat.
Proč tedy nejsme šťastní?
Mnozí z vás si určitě budou myslet, že pokud nejste aktuálně šťastní, něco musí být v nepořádku. To je však jeden z největších omylů, které se v lidské společnosti nacházejí. Život je nastaven tak, že jsou v něm stinné i světlé stránky, a proto musí existovat okamžiky, při nichž jednoduše šťastní nejsme. Pokud bychom totiž byli šťastní celý život, nebylo by to pro nás jako lidské bytosti vůbec dobré.
Svým chováním můžete pomoci okolí
Samotný doktor Fraser je velkým fanouškem toho, aby se blízcí lidé mezi sebou povzbuzovali. Tento proces má však velice jasná pravidla. Pokud budete někoho podporovat až příliš, můžete ho od pozitivního cíle nasměrovat do velkých potíží, ze kterých už by se nemusel dostat. Všechno je tedy o komunikaci mezi vámi a dotyčnou osobou. Vaší úlohou by tedy měla být psychologická podpora v důležitých okamžicích. Například pokud daný člověk příliš sní, měli byste jej vrátit na zem.
Tím, že budete stále toužit po splnění vašich nejtajnějších snů, ničeho reálného nedosáhnete. Obraťte svou pozornost raději do života a snažte se z něj vydolovat maximum, které vám osud nabídne. Buďte šťastní a užívejte si života takového, jaký je.