Proč některé dlouhodobé vztahy skončí brzy po svatbě?

Když jsme v trvalém vztahu s někým, koho milujeme, je jen přirozené myslet na další krok: manželství. Myšlenka na vdávání nás trochu vzrušuje a přináší široký úsměv na tváři. Společné soužití navždy s někým, koho máte rádi, zní skvěle, ale realita se liší od fikce, kterou vidíme v romantických filmech.

S manželstvím přichází velká zodpovědnost a většina lidí, která skočí plánováním svatebního dne a perfektních líbánek, na to často zapomíná, což později vede k chaotickému a nepříjemnému rozvodu.

Nedostatečné odhodlání

Když jste mladí, zamilovaní a ve vztahu, najdete snadno nové způsoby, jak partnera potěšit. Nikdy nezmeškáte šanci říct své druhé půlce, co pro vás znamená. Cítíte se vděční, že je máte ve svém životě, a udělali byste cokoli, abyste je udrželi u sebe.

Na druhou stranu, když jste v manželství, začnete partnera považovat za samozřejmost. Už si jich nevážíte tolik, jako tomu bylo dříve. Propast mezi vámi se začíná prohlubovat.

Nemáte už čím překvapit

Jsou páry, které jsou na začátku svých vztahů příliš láskyplné. Podle průzkumu je u nich větší pravděpodobnost, že se rozvedou. Když neustále projevujete vůči svému manželovi náklonnost, až do té míry, že je vaše „překvapení“ už ani nepřekvapí, začne ho manželství trochu nudit.

Díky tomu má váš partner nejen pocit, že ve vašem vztahu nezbývá nic vzrušujícího, ale také vás vystavuje obrovskému tlaku. Ve skutečnosti začnete mít pocit, že je vaše úsilí zbytečné a že nebude přijato správně. Pak se začnete cítit méně žádoucí.

Ve skutečnosti to nebyla láska

Nejhorší chybou, kterou všichni děláme, je popletení zamilovanosti s láskou. Lidé v dlouhodobých vztazích si pletou lásku s pohodlím a jistotou. Obvykle poté, co se vezmou, si uvědomí, že nebyli opravdu zamilovaní.

Milovat někoho a mít ho rád jsou dvě úplně jiné věci. Ale než si to páry uvědomí, je často příliš pozdě.

Vaše životní cíle se změnily

Lidé se časem mění, a tak se mění i jejich potřeby a především priority.

Změna je nevyhnutelná a přichází s časem. Můžete buď růst a posunout se vpřed se svým partnerem, nebo se můžete nejprve soustředit na sebe a své cíle. Manželství je krásné, ale vyžaduje také vysokou úroveň odhodlání, trpělivosti a lásky, což je důvod, proč se po svatbě lidé začnou cítit zatíženi odpovědností a raději se budou sami soustředit na své individuální cíle.

Chtěli jste se usadit

Oženit se nebo vdát z jiného důvodu než z lásky prostě nevyjde. Oženit se s osobou, se kterou dlouho chodíte, je pro to, že se vám nechce hledat nikoho nového, není dobrý nápad. Manželství se brzy rozpadne kvůli nedostatku lásky ve vztahu.

Objevili jste novou stránku svého partnera

Být v dlouhodobém vztahu neznamená, že o svém partnerovi víte všechno. Když se vezmete a začnete žít společně a každý den budete společně prožívat, objevíte o svém partnerovi nové věci – některé zajímavé a jiné „špatné“.

Neloajálnost, nepoctivost, problémy s penězi, nejistota a nadměrná posedlost jsou některé z hlavních varovných signálů, které lidé objevují ve svých vztazích po svatbě, což často vede k jejich rozchodu.

Měli jste o manželství naivní představy

Většina z nás má nerealistická očekávání, pokud jde o vztahy a manželství. Obraz „dokonalého šťastného života“ se objevuje v našich hlavách díky romantickým filmům. Váš partner nebude dokončovat vaše věty nebo si pamatovat vše, co se vám líbí. Ne každý den bude plný slunečního svitu. Budou chvíle, kdy se váš partner cítí trochu mimo, a dny, kdy budete potřebovat svůj prostor. Manželství je o vzájemném porozumění.

Páry, které se vrhnou do manželství, aniž by to důkladně promyslely, v domnění, že všechno bude fungovat, protože se tak dlouho znají, se po několika měsících rozvedou, protože pravděpodobně nejsou psychicky připraveny na všechny povinnosti. 

Zdroje: fatherly.com, brightside.me

Autor: Petra Hornová
zavřít reklamu