Proč může být rozchod s přítelem bolestivější než s partnerem

I když dokáže žít stále více lidí bez partnera, bez dobrých přátel si svůj život nedovedou představit. Přátelství hraje v našich životech velmi důležitou roli a může více bolet, když ztratíme přítele než partnera. Přesto, když už přátelství nefunguje, nemáme správný způsob, jak se z toho dostat, jako je tomu u romantických vztahů.

Nemůžeme mluvit o tom, proč přátelství skončilo

Je pochopitelné, že pokud přátelství končí zradou, skončí bez varování. Rozrůstáme se a nevíme, jak mluvit o změnách v našem přátelství. V romantických vztazích existuje něco jako oficiální rozchod, ale z nějakého důvodu nemáme podobné ukončení v přátelství.

Není nad čím truchlit

Jelikož nedochází k žádnému oficiálnímu rozchodu, je těžké pro ztrátu přítele řádně truchlit. Očekává se od nás, že to vstřebáme a půjdeme dál, i když se bolest neliší od romantického rozchodu. V nejhorším případě, protože nemluvíme o konci přátelství, je někdy těžké vědět, jestli jsme ho vůbec ztratili. Někdy se přátelé přestanou ozývat, aniž by sdělili důvod.

Osoba, které se svěřujete, je přítel, který odešel z vašeho života

Když máme co do činění s jakoukoli bolestí, zejména s emocionální, je přirozené chtít se obrátit na někoho, komu důvěřujeme a s kým jsme si blízcí. Když procházíme romantickým rozchodem, obvykle se obracíme na své přátele. Ale pokud jsou to oni, které ztrácíme, je těžké najít někoho jiného, kdo vás obejme. Mohli bychom se tedy místo toho zdravě vypořádat se svými pocity.

Stydíme se za to, že přátelství selhalo

Existuje jakési nevyslovené pravidlo, že přátelství by mělo být pro dospělé snadné. Takže když ztratíme přítele, mohli bychom se označit za špatného přítele a mohli bychom vyčítat sobě, že to nefunguje. Pokud by přátelství „mělo být na věky“, ale naše není, je těžké si nezačat myslet, že je to naší vinou.

Trvalo nám tolik úsilí, abychom se stali jejich nejlepšími přáteli

Všichni přátelé byli pro nás zpočátku jen cizími lidmi a je dlouhá cesta, jak se stát nejlepšími přáteli. Sdíleli jsme s nimi tolik vzpomínek. Jsou věci, kterým mohou porozumět jen oni. A teď se z nějakého důvodu všechno rozpadá.

Jsme před nimi 100% sami sebou

Dokonce ani ti v romantických vztazích nejsou vždy úplně věrní sobě samým. Ale s přáteli máme tendenci cítit se pohodlněji. Ztráta dobrých přátel, před kterými si na nic nemusíme hrát, nás může velmi zasáhnout. 

Obavy, zda jsou vaše tajemství v bezpečí, i když přátelství skončilo

Přátelé jsou lidé, kterým obvykle svěřujeme svá tajemství, a opravdu si nemyslíme, že bychom o ně v budoucnu mohli přijít. Ale když přátelství skončí, nemůžeme si být jisti, že naše tajemství budou s nimi stále v bezpečí. Už nemůžeme očekávat, že je budou chránit, a pokud přátelství skončí špatně, můžeme se dokonce obávat, že by se jim mohli pomstít tím, že řeknou ostatním naše tajemství.

Naše sociální životy by mohly být ovlivněny ztrátou

Jako přátelé sdílíme spoustu věcí a jednou z nich je náš sociální kruh. Jedno přátelství už nemusí fungovat, další ve stejném kruhu může být v pořádku. To znamená, že možná budeme muset čelit svým bývalým přátelům a některé situace by se mohly stát opravdu nepříjemnými. Pokud by se naši společní přátelé rozhodli postavit se na stranu bývalého přítele, naše city by mohly být ještě více zraněné.

Cítíme se, jako bychom v tom byli úplně sami

Protože nikdo ve skutečnosti nemluví o rozpadu přátelství, mohli bychom se snadno cítit velmi izolovaní. Dostaví se pocit, jako bychom byli jediní na světě, kteří procházejí touto situací. Ztrácíme přítele a s ním všechny druhy podpory.

Hledání nového přítele

Při romantickém rozchodu se vždy najde někdo, kdo nás povzbudí a řekne nám, že se nám podaří najít někoho lepšího. Ale to není totéž pro rozchod přátelství. Trvá roky, než jsme vybudovali to, co jsme měli se svým bývalým přítelem, a jako dospělí pochybujeme, že se nám podaří najít další smysluplné přátelství.

Autor: Petra Hornová
zavřít reklamu