Proč lidé vlastně meditují? Slyšeli jste o výhodách meditace?

Ne každý ví o výhodách meditace a spousta lidí má nepřesný obraz o tom, co vůbec meditace je. Kolem meditace tak kolují nejrůznější dezinformace. I když na světě medituje na tisíce lidí, jsou mezi námi tací, kteří to nikdy ani nezkusili.

A pak tu jsou ti, kterým se to z nějakého důvodu nelíbilo a s meditací hned skončili. Plno z vás se vymlouvá na čas, že ho na meditaci prostě nemáte. Jiní se zase ztotožňují s názorem, že je meditace nuda.

Také se občas setkáváme s tím, že meditace značí něco duchovního, proto se jí mnozí vyhýbají. Nemá to pro ně zkrátka a jasně smysl a považují meditaci jen za jakýsi nový proud, kterého se odmítají zúčastnit. Možná najdete důvody, proč meditovat, v následujících řádcích…

Meditace není jen módní výstřelek

Lidé praktikují meditaci při hledání míru, štěstí a transformaci myšlenek. Meditující lidé jsou schopni mít větší kontrolu nad svým životem.

Smyslem meditace je získání dovednosti ovládat naší mysl

Stav mysli je nejdůležitějším faktorem při určování našeho úspěchu a radosti. Osoba může mít „všechno“, a přesto se cítí mizerně a úzkostlivě. Naopak, člověk, který toho vlastní velmi málo, a přesto se ve své mysli cítí klidný a vyrovnaný, má daleko kvalitnější život.

Meditace nám pomáhá pracovat s myslí tak, že poukazuje na jeden z jejích klíčových aspektů – naší pozornosti. Pozornost se dá představit jako pomyslný druh „baterky“ vědomí. Na cokoliv zazáříme paprskem pozornosti, dostane šanci růst. Na rozdíl od toho, co odvedeme od našeho soustředění, zůstane ve tmě a začne ubývat.

Osvojením schopnosti věnovat pozornost věcem, které chceme a udržet je tam, dává našemu životu směr. Odstraňte negativní myšlenky a bude vám lépe.

Co je úlohou meditace

Cvičit naší pozornost! Mimo to, tím také dochází k uvolnění stresu. Pokud to děláme úspěšně, odrazí se to v našem životě pocitem stability a spokojenosti.

Zdroj: positivepsychology.com

Autor: Renata Horáková
zavřít reklamu