Proč jsou podcasty tak populární?

Možná tento článek číst nebudete. Proto, že si na to nenajdete čas. Ale kdyby vám ho někdo předčítal cestou do práce, při nákupech nebo během pobytu v posilovně? To by bylo něco jiného, že? Předpokládáme, že stále patříte k lidem, kteří používají čtení jako metodu získávání informací. Nebo jako jednu z metod. Podcasty jsou ale čím dál populárnější, pojďme se na ně tedy podívat blíž!

Trocha statistiky

V roce 2019 poslouchalo každý týden podcast více než 100 milionů lidí. Posluchači podcastů konzumují v průměru sedm různých pořadů týdně. Přitom mají k dispozici výběr z více než 700.000 aktivních podcastů a 29 milionů epizod podcastů. Nejvěrnější posluchači se rekrutují z věkové skupiny 25 až 44 let, což představuje 49 % z celkového počtu posluchačů.

Trocha historie

Podcasty vlastně předcházejí internetu. V 80. letech 20. století se jim říkalo „audioblogování“. Podobně jako u současných bloggerů, i zde byla možnost, jak se kdokoliv mohl podělit o své zkušenosti a myšlenkami s ostatními lidmi. Vzhledem k nedostatku prostředků k distribuci nahrávek však trvalo dalších 20 let, než se tento žánr naplno rozběhl.

Trocha detailů

Na počátku roku 2000 a s rostoucí popularitou přenosných zvukových zařízení, jako je například iPod, se koncept přenosu těchto „zvukových blogů“ stal MP3 souborem. Do roku2003 mohli lidé stahovat zvukové blogy do svých iPodů a novinář Ben Hammersley vytvořil na základě toho termín „pod“casting. V roce 2005 společnost Apple oficiálně přidala podcastingy do své hudební knihovny iTunes. A Steve Jobs předvedl, jak si kdokoli může vytvořit podcast a sdílet ho se světem.

Podcasting a Multitasking

Spolu s tím, jak se svět stává čím dál rušnějším, formát podcastu se stal neuvěřitelně populární. Zvukový obsah posluchači umožňuje multitasking. Také jim umožňuje plně se ponořit do témat, aniž by si museli vyčlenit čas na čtení či sledování videa. Podcasty také nabízejí články v menších kouscích, které jsou ideální pro kratší dobu sledování, například právě během cvičení či cesty do práce.

Skvělý podcasting

Výhodou tohoto formátu je, že nabízí nekonečné množství možností. Jakékoli téma, o které by se člověk mohl zajímat, pravděpodobně lze najít online ve formátu podcast. Posluchači si navíc mohou vybrat ze široké nabídky obsahu, který je neustále aktualizován. V roce 2019 bylo nejlepších kategorií podcastů následujících pět:

  • společnost a kultura
  • obchod
  • komedie
  • zdraví
  • zprávy a politika

Za méně než hodinu denně se může posluchač stát odborníkem na své oblíbené téma!

Podcast a peníze

Zatímco veškerý bezplatný obsah podcastů je pro koncového uživatele obrovským přínosem, pro jejich tvůrce jde o náročný projekt. Už jenom náklady na vybavení a samotná výrobní doba mohou být skutečně drahé. Za účelem kompenzace nákladů přijalo mnoho podcastů sponzory a udělalo reklamy, které pomohly pokrýt náklady. U podcastů, které mají více než 5.000 stažení měsíčně, roste trh společností, které jsou ochotny podcast sponzorovat.

Zářná budoucnost

Podcasty jsou ideální pro inzerenty. A více příjmů z reklamy vytváří větší motivaci k přípravě takového obsahu, který poskytuje co nejvíce témat a přitahuje co nejvíce posluchačů.

Jestliže zatím podcasting nevyužíváte nebo jste si ještě nenašli to „svoje“ téma, tak neváhejte a s chutí do toho!

Autor: Karel Mareš
zavřít reklamu