Proč je spánek ve skutečnosti tak důležitý? Siesta je všelék

Chcete vědět, jak lépe spát? Všichni víme, že špatný noční odpočinek nás oslabuje a zvláště pak v létě ve vedrech. Když se však nedostatek spánku stane pravidlem, může to mít širší dopad na naše fyzické a duševní zdraví, než se mnozí domnívají.

Spánek je totiž pro naše zdraví stejně důležitý, jako to, co jíme a pijeme. Natalie Armstrong – odbornice na spánek společnosti Sealy, vysvětluje pět způsobů, jak vlastně spánek zlepšuje zdraví.

Duševní pohoda

Všichni jsme zažili zvýšenou podrážděnost, která je spojena se nevyspáním. Tudíž není asi vůbec překvapením, že spánek hraje velmi důležitou roli v duševní pohodě.

Výzkum společnosti Sealy potvrzuje, že u každého čtvrtého člověka dochází ke zlepšení symptomů deprese a úzkosti po dobrém spánku.

Při nedostatečném odpočinku, naše tělo produkuje více stresového hormonu – kortizolu a ten, jak známo, ztěžuje racionalizaci starostí a naopak podporuje vznik iracionálních myšlenek, což v konečné fázi skutečně zhoršuje stávající podmínky duševního zdraví.

Regulace váhy

Je dokázáno, že málo odpočinku a relaxace ovlivňuje metabolismus. Po pouhých čtyřech dnech nekvalitního spánku, je schopnost organismu zpracovávat inzulín omezena, což značí jediné – je těžší zpracovat tuky z krevního oběhu. Následkem je fakt, že se uloží tuk.

Špatný noční spánek může také snížit rozhodovací schopnosti mozku a ovládání impulsů, takže je pak i nesnadné odmítnout nějaké jídlo.

Posiluje imunitu

Chronický nedostatek spánku vás učiní méně odolnými bojovat proti infekcím. Vědci z Německa zjistili, že dobrý spánek zlepšuje vaše imunitní buňky, konkrétně T-buňky.

Studie taktéž poukazují, že lidé trpící nízkou kvalitou nebo nedostatkem spánku jsou náchylnější k nemocem. Zároveň je také složitější se z nemoci dostat.

Zdraví srdce

Spánek je nezbytný pro udržení zdravého srdce. Lidé, kteří si dostatečně neodpočinou, jsou vystaveni vyššímu riziku kardiovaskulárních problémů (vysoký krevní tlak, ischemická choroba srdeční, infarkty a mrtvice).

Toužíte znát odpověď? Narušený spánek je spojen s vyššími hladinami bílkovin CRP, což je známkou zánětu a dáváno do souvislosti se srdečním a oběhovým onemocněním.

Lék proti bolesti

Správný noční odpočinek by mohl být lékem na bolesti. Mnoho studií nasvědčuje tomu, že vztah mezi špatným spánkem a zvýšenou citlivostí na bolest opravdu existuje.

Je to proto, že horší spánek může interferovat s určitými bolestivými částmi mozku a změnit způsob, jakým člověk vnímá a reaguje na nepohodlí. Stručně řečeno, čím nekvalitnější je váš spánek, tím nižší je i práh bolesti.

Zdroj: homesandgardens.com

Autor: redaktor
zavřít reklamu