Pracovat z domova není tak snadné, jak se zdá. Myslíte, že na to máte?

Pracujete-li z domova, skvělé je, že nemusíte nikam jezdit, pracně se líčit a perfektně oblékat. Bohužel kromě práce do práce vás mohou rušit různé domácí povinnosti, a posléze i odkládání pracovních úkolů.

Záludnost homeoffice

Abyste zjistili, jak moc je pro vás homeoffice přitažlivý, udělejte si snadný asociační test. Na papír si vypište všechna slova, která vás k tématu napadnou, všechny asociace s ním spojené. Vyhodnotíte-li celkový dojem, protože základním předpokladem musí být pozitivní pocit z navozené představy spojený s emocí radosti. Tradiční metodou je také sepsat si všechna pro a proti, jejich počet pak mluví za vše.

Nejčastější radou motivačních koučů je: „Uvědomte si, jaká činnost v životě vás hluboce uspokojuje, a tu proměňte ve svůj byznys.“

Možná úskalí

  • Při práci doma jsou obrovské nároky na vaši disciplínu. Ono totiž, i když si předem rozplánujete, co musíte ten který den udělat a zvládnout, je nezbytné čelit mnoha rušivým vlivům. Největšími požírači času jsou surfování na internetu, sledování televize, vaření a sousedské návštěvy. Jedinou dobrou radou je, chovat se i doma jako v práci a celkově zkuste navodit atmosféru jako na pracovišti.
  • Náklady na technické vybavení nesmíme opominout. Domov, který má najednou začít fungovat jako firma, musí být vybaven funkčním a kvalitním počítačem nebo notebookem a mobilem s neomezeným tarifem a přístupem k internetu. Obvykle se neobejdete též bez tiskárny, skeneru či kopírky… úplně postačí na trhu běžně dostupná trojkombinace.
  • Dejte pozor na nebezpečí vzniku vaší sociální izolace. Proto se pokuste alespoň jedenkrát denně opustit pohodlí domova kvůli nějaké pochůzce. Může jít třeba jen o poslání dopisu nebo vyřizování na úřadě. Nesmírně důležité je udržovat stále sociální vazby a nezapomenout umění komunikace.

Jste-li stále na vážkách, zkuste se sejít s někým, kdo už formou homeoffice pracuje. Člověk se učí ze vzorů, takže bedlivě sledujte jeho chování a jeho emoce, tedy jestli z něj vyzařuje spokojenost. Může to pro vás být jasným signálem, zda a kam se posunout!

 

Autor: Karel Mareš
ZAVŘÍT