Poznejte 9 psychologických zákonů, které řídí vaše jednání proti vaší vůli

V našem životě se odehrává mnoho událostí, kterým je často těžké porozumět. Jak věštci tak přesně předpovídají budoucnost a proč jsou rozbitá okna tak rušivá? Vědci již vytvořili teorie, které vysvětlují, co tyto věci znamenají, co se děje kolem nás. Ukazuje se, že lidé jednají podle určitého scénáře a naše chování je ve skutečnosti docela předvídatelné.

Teorie rozbitých oken

Kriminologie teorie rozbitých oken byla realizována pomocí dvou amerických sociologů – L. Kellinga a James Q. Wilsona. Tito vědci se pokoušeli zjistit důvod zvyšující se kriminality v New Yorku v 80. letech. Došli k následujícímu závěru: drobné trestné činy jako rozptýlené odpadky nebo graffiti aktivně ovlivňovaly úroveň kriminality obecně.

Příklad ze skutečného života: Pokud v budově bylo alespoň jedno rozbité nebo chybějící okno, kolemjdoucí lidé předpokládali, že se o budovu nikdo nestará a že nejsou žádní odpovědní lidé, kteří by nepořádek uklidili. Po krátké době byla všechna okna rozbitá. Lidí, žijící, v okolí, si byli stále více jisti, že uniknou trestu.

Teorie naučené bezmocnosti

Naučená bezmoc je porucha chování, kdy se člověk nesnaží udělat nic pro zlepšení svého života, i když má příležitost s tím něco udělat. Proč se tomu říká „naučená“? Protože se nikdo nenarodí s myšlenkou, že překonávání překážek je zbytečné. Tato myšlenka se objevuje poté, co člověk prošel velkým stresem nebo více neúspěchy. Lidé se vzdávají a začínají věřit, že na nich nic nezávisí, zvláště poté, co od života dostali mnoho úderů.

Příklad ze skutečného života: Člověk dvakrát neprošel zkouškami potřebnými pro vstup na univerzitu, tvrdě pracuje za velmi málo peněz a nemůže se rozejít s toxickým partnerem. Řešení se zdá být docela jednoduché – připravte se na zkoušku, najděte si jinou práci, rozveďte se a vaše problémy zmizí. Ale ten, kdo je řízen bezmocností, nevidí snadnou cestu ven a bude i nadále tolerovat bolest.

Co dělat?

  • Zapomeňte na to, že jste dokonalí – v životě můžete udělat 100% dokonalou věc.
  • Snižte svá očekávání, včetně těch negativních. Máme tendenci se bát problémů, i když se to ještě nestalo.
  • Naučte se zůstat optimističtí. Existuje termín zvaný naučený optimismus a můžete se ho naučit pomocí několika cvičení. 

Teorie tunelu reality

Podle této teorie člověk vidí svět prostřednictvím filtrů své vlastní zkušenosti a přesvědčení. Výchova, vzdělání a všechny radosti a neúspěchy, které se nám kdy staly, tvoří materiál našeho tunelu reality. Proto lidé často reagují na stejné věci různě.

Příklad ze skutečného života: Při pohledu na Monu Lisu, slavný obraz Leonarda DaVinciho, uvidí jedna osoba záhadný úsměv, druhá v ní najde matematickou dokonalost, zatímco třetí uvidí tlustou ženu bez obočí. Žádný z těchto lidí se nemýlí, protože všichni žijí ve svých vlastních tunelech reality a pevně věří, že mají pravdu.

To vše se děje, protože podle teorie tunelu reality neexistuje společná pravda. Je nemožné, aby existovala, protože je velmi těžké uniknout z vlastního známého, bezpečného a pohodlného tunelu.

Dilema ježků

Lidé mají tendenci zůstat blízko sebe a většina z nás potřebuje rodinu a přátele. Po blízkých vztazích však někdy následuje bolest. Nedokonalosti našich blízkých někdy způsobí, že se odcizíme a odejdeme. Po nějaké době však děláme stejné chyby, když hledáme blízkost a trpíme tím později.

Německý filozof Arthur Schopenhauer to nazval dilema ježků nebo problém dikobrazů. 

Klíč k šťastným vztahům spočívá v lásce a přátelství, stejně jako ve schopnosti poskytnout druhému člověku dostatek tepla a zároveň zachovat osobní prostor. Netolerujte ostny a neutíkejte zároveň z blízkých vztahů. Udržujte si rozumný odstup a udržujte svou vlastní harmonii.

Noha ve dveřích

Zpočátku vám člověk udělá malou laskavost a později se dostanete do pasti, protože jeho požadavky a přání jsou stále odvážnější, zatímco nejste schopni říci: „Ne.“ Trik zvaný „foot-in-the-door“ je široce používán obchodníky, kteří vám chtějí prodat své zboží.

Příklad ze skutečného života: Poskytovatelé služeb vám řeknou: „Získejte zkušební verzi našeho programu“ nebo „Přihlaste se k odběru našich služeb – první měsíc předplatného je zdarma.“ Spotřebitel dosud nezaplatil ani cent, ale již se dostal do pasti, protože je snazší prodat rozšířené předplatné tomu, kdo si již vyzkoušel bezplatnou verzi.

Teorie plíživé normality

Lidé jsou schopni přijmout nejstrašnější změny v jejich životě klidně, pokud k těmto změnám dojde postupně.

Příklad ze skutečného života: Obyvatelé velkých měst jsou připraveni tolerovat smog a zhoršování životního prostředí ve svém městě, protože tyto změny nenastávají rychle a lidé mají čas si na špatné zvyknout.

Tato teorie může poskytnout odpovědi na mnoho otázek – od velkých historických událostí až po běžné rutinní věci. Proč lidé stále žijí v manželství, které ničí jejich psychiku? Odpověď je docela jednoduchá – zvykli si na to a přijali to, protože ke změnám nedošlo přes noc. Jejich realita se změnila a pomalu se neobvyklé věci zdály normální.

Teorie anonymní autority

Podle této teorie je snadné manipulovat s lidmi pomocí magických slov. Fráze jako „podle vědců“ nebo „odborníci tvrdí“, které nejsou podloženy ani zjevným vědeckým výzkumem, lze snadno vnímat jako pravdu. Podvědomě posloucháme anonymní autoritu (odborníka nebo vědce), která možná vůbec neexistuje.

Příklad ze skutečného života: Reklama na pilulky říká, že účinnost tohoto „léku“ byla prokázána vědci. Díky tomu začne divák důvěřovat tomuto tvrzení. Jak může člověk nevěřit vědcům?

Nedůvěřujte odosobněným informacím. V reklamách, na internetu a v novinách se používají fráze, které jsou lži. Tady jsou některé z nich:

  • Fráze bez přesných čísel jako „většina vědců“ nebo „někteří lidé“ (kdo jsou tito lidé?)
  • Použití pasivního hlasu – „považuje se to“ (kdo to považuje?)
  • Fráze jako „až 100%“ (jsou to 2% nebo 99%?)

Požádejte o důkaz v jakékoli neznámé situaci a důvěřujte pouze těm, kteří ho mohou poskytnout.

Sebe naplňující proroctví

Někdy se proroctví naplní, ale není v nich žádná magie. Trik spočívá v tom, že pokud věříte v toto proroctví, stane se to. Tento paradox aktivně využívají podvodníci.

Zde je příklad ze skutečného života: Věštkyně předpověděla muži, že skončí v nemocnici za den nebo dva. Takže muž pokračuje ve svém životě, ponořen do smutných myšlenek o možné nemoci, a není neví o svém okolí. Náš hrdina nakonec uklouzne, spadne na chodník a skončí v nemocnici s podvrtnutím kotníku. „Proroctví“ věštkyně se stalo, ale ne proto, že by mohla vidět budoucnost – sám muž „proroctví“ uskutečnil.

Stačí, když člověk podvědomě věří v nápad někoho jiného, aby začal vytvářet myšlenky, které tuto myšlenku potvrzují. Bohužel, nápady jiných lidí nejsou vždy dobré. Pokud se však pokusíte vytvořit si vlastní pozitivní potvrzení, můžete uniknout seberealizujícímu se proroctví.

Syndrom dětské kachny

Čerstvě vylíhlé káčátko vezme první pohybující se objekt, který vidí za svou matku, a nadále ho sleduje všude. Jako „matka“ může být člověk, pes, koza nebo dokonce neživý předmět. Vědci nazývají toto chování „otiskem“ a také říkají, že všichni lidé mají tuto vlastnost v sobě.

Syndrom kachny se objeví, když se člověk setká s novým prostředím a začne považovat objekt, který vidí jako první, za nejlepší. Navíc je velmi těžké přesvědčit toto „káčátko“, aby vyzkoušelo něco nového, a je téměř nemožné dokázat, že nové věci mohou být lepší než ty staré.

Příklad ze skutečného života: „Papírové knihy jsou lepší než digitální“ nebo „Mobilní telefony s tlačítky jsou spolehlivější než dotykové“ nebo „Tento nový design je hrozný“ – to jsou fráze, které naznačují, že člověk má dítě kachní syndrom.

Tento účinek způsobí, že je člověk zaujatý a brání mu v naslouchání názoru ostatních. Nové věci však mohou být také dobré a pohodlné.

Zdroje: brightside.com, psychologytoday.com

Autor: Petra Hornová
zavřít reklamu