Poznejte 8 způsobů, jak zlepšit komunikační dovednosti při práci z domova

Pravděpodobně jste to už slyšeli, ale je pravda, že silné komunikační dovednosti jsou zásadní, pokud chcete uspět jako virtuální zaměstnanec. Pokud potřebujete oprášit své verbální a písemné interakce s kolegy, zde je několik návrhů, které vám pomohou zlepšit vaše komunikační dovednosti při home office.

Zjistěte, jaká forma komunikace vyhovuje ostatním

Možná váš manažer raději komunikuje prostřednictvím e-mailu, jeden z vašich kolegů má rád rychlé zasílání zpráv a jinému se nejlépe daří příležitostnými videohovory. Zjistěte, komu se co líbí, a poté zkuste komunikovat způsobem, který odpovídá jejich potřebám.

Použijte různé prostředky pro různé zprávy

I když existuje mnoho platforem, které umožňují komunikaci se vzdálenými spolupracovníky, ne všechny komunikační platformy mají stejnou potřebu.

Například platforma pro zasílání rychlých zpráv (watsapp) je nejlepší pro krátké zprávy, které vyžadují poměrně okamžitou odpověď. E-mail je obvykle lepší pro delší zprávy nebo něco s více přílohami. Videohovory jsou ideální pro osobní interakce nebo velké schůzky.

Buďte aktivní

Bez ohledu na to, jak se svým týmem komunikujete, být proaktivní je pro vzdáleného pracovníka jednou z nejlepších komunikačních dovedností. Proaktivní komunikace může být tak jednoduchá, jako pravidelná aktualizace nadřízeného v projektu, na kterém pracujete, nebo dokonce informování spolupracovníků o tom, že jste příští týden mimo kancelář.

Zdokonalte své dovednosti v psaní

I když vaše společnost používá časté videohovory nebo telefonní hovory, většina vašich týmových interakcí je pravděpodobně napsána.

To vám dává příležitost přemýšlet o tom, co napíšete a jak to napíšete. Můžete uspořádat své myšlenky a upravit komunikaci a trvat tak dlouho, než budete muset formulovat svou odpověď. To znamená, že si dejte pozor zejména na tón vašich e-mailů. Protože písemná komunikace může být vytržena z kontextu, musíte dávat pozor, aby zpráva nevypadala příliš agresivně nebo na druhou stranu příliš vágně.

Bavte se i o běžných věcech

Komunikace související s prací bude samozřejmě trvat většinu dne. Je však také užitečné najít si čas na neformální komunikaci. Pokud nekomunikujete o práci ani o aktuálních úkolech, pomůže vám to vybudovat vztah a kontakt se spolupracovníky, což v průběhu času pomůže zlepšit týmové vztahy.

Pokud ještě žádný nemáte, požádejte svou společnost, aby zřídila chatovací kanál, který může váš tým striktně používat pro příležitostnou konverzaci. Čím více se poznáte, tím snazší bude spolupráce.

Respektujte časové rozdíly

Když pracujete v distribuovaném týmu, vy a vaši vzdálení kolegové nepracujete pouze na různých místech. Možná pracujete také v různých časových pásmech.

Dbejte na to, kdy jsou vaši spolupracovníci „online“, a zkuste jim podle toho poslat zprávu. To může vyžadovat, abyste oba trochu změnili své plány, ale stojí to za to, pokud se vaše komunikace zlepší.

Předpokládejte dobré úmysly

Jednou z výzev, s nimiž se mohou vzdálení pracovníci setkat, je nedostatečná osobní interakce. I když můžete vytvořit vztah se kolegy a poznat je bez ohledu na to, kde jsou, když je většina vaší komunikace psaná, může nastat situace, že ze zprávy „vyčtete“ více, než v ní ve skutečnosti je.

Odlehčené tóny a sarkasmus se v e-mailu vždy nepoznají. Takže, vždy předpokládejte dobré úmysly na straně odesílatele. V případě pochybností si udělejte tolik času, kolik potřebujete, abyste potvrdili své jasné pochopení všeho, co se říká.

Naopak, při odesílání komunikace se snažte mít na paměti totéž. Zvažte přidání emodži, které vám pomohou překonat vaši hloupost nebo nekonvenční humor.

Zkuste se setkat offline

Když pracujete v kanceláři, narážíte na kolegy celý den, každý den, což usnadňuje vytváření neformálních vazeb se spolupracovníky. Když však pracujete na dálku, se svými spolupracovníky můžete komunikovat pouze někdy a prostřednictvím e-mailu, pokud je to možné.

Udělejte si čas na setkání se spolupracovníky v reálném životě, kdykoli je to možné. Pokud se nemůžete osobně setkat ani po pandemii, můžete zkusit naplánovat virtuální přestávky na kávu nebo virtuální šťastné hodiny. To pomůže odvrátit pozornost od práce a pomůže vám vytvořit vztah se svými spolupracovníky.

Zdroj: flexjobs.com

Autor: Petra Hornová
zavřít reklamu