Povolání snů, hlavně pro ženy. Degustátorka čokolády!

Nudí vás vaše zaměstnání? Zkuste být ochutnávačkou čokolády!

Kvalitní čokoláda

Kolik čokolády asi sníte za rok? Pár tabulek nebo pár kilo? V Česku máme pouze dvě dámy s licencí pro povolání degustátorky čokolády. A co opravdu překvapí, tyto ženy jsou krásně štíhlé, ačkoli denně spořádají minimálně 3 tabulky čokolády. Z kvalitní čokolády se prý nepřibírá…

Jenže v supermarketech ji nekoupíte. Kvalitní čokoláda se na první pohled leskne, a když ji rozlomíte, ozve se křupnutí. A zlom je přirozeně hladký. Vůni a chuť asi jako laici nedoceníme, upřednostníme zkrátka tu, kterou máme nejraději. 100% hořká čokoláda chutná například jako hlína nebo dřevěné uhlí a není příliš poživatelná.

A pozor! Čokoláda se nekouše, ale cucá! Jen tak můžete vychutnat všechny chutě, které se rozvinou a doznívají ještě nějakou dobu.

Pravá čokoláda musí obsahovat kakaovou hmotu, kakaové máslo a třtinový cukr. Nic víc. U mléčných se přidává ještě sušené mléko. Bílá čokoláda je složená z kakaového másla, mléka a cukru. Jestliže na etiketě najdete ještě něco dalšího (kromě například oříšků) nekupujte si ji. Zajímavé je, že kvalitní může být také bílá čokoláda, i když se o tom mezi lidmi moc neví. A také čokoláda nezpůsobuje akné, což je další častá pověra.

Předávkování čokoládou

Správná degustátorka nesmí kouřit nebo pít před degustací kávu či používat parfém. Jako se na degustacích vína jednotlivé vzorky zapíjejí vodou, u čokolády se mezi vzorky jí vařená polenta. Stačí jí pouhá lžička a máte úplně čistou pusu a chuť.

Představte si, že stejně jako například u energetických nápojů či kávy, se čokoládou můžete předávkovat! Člověk, který na větší množství čokolády není zvyklý, se snadno uvede do stavu, kdy se mu klepou ruce a buší srdce, zkrátka nepříjemný stav.

Degustátorka musí mít samozřejmě příslušné vzdělání, aby mohla čokolády rozeznávat a hodnotit. U závěrečných zkoušek na slepo určuje ze 400 vzorků roztavené čokolády, zemi a dokonce plantáž, ze které pochází kakao použité při výrobě toho kterého kousku.

Co to vlastně kupujeme?

Za některé čokolády utratíme i přes sto korun, přitom proti „opravdové“ čokoládě chutnají jako vosk či kus plastu. Vesele je kupujeme, protože skutečně kvalitní čokoládu vlastně neznáme. Každopádně velcí výrobci nejsou těmi, kdo by trh kvalitní čokoládou zásobovat. Zkuste proto příště nakoupit od méně známého výrobce, malé čokoládovny dělají čokoládu mnohem poctivěji.

 

Zaujalo vás takové zaměstnání? Věřte, že na trhu je dost místa i pro vás, muže nevyjímaje! A jakou čokoládu máte nejraději vy?

 

Autor: Katka Procházková
zavřít reklamu