Potřebují muži k úspěšnému životu nebezpečí?

K vyhledávání nebezpečných situací v životě muže nevede, překvapivě, adrenalin. Ten pouze pomáhá k tomu, aby se strachu zbavili.

Co je vlastně adrenalin?

Kolem adrenalinu koluje mnoho různých informací. Běžně se slovy „to je adrenalin“ označuje cokoli, co je alespoň trochu vzrušující. Výzkumy tvrdí, že za skutečnost, proč muži vyhledávají nebezpečí, může testosteron nikoli adrenalin.

Adrenalin pomáhá organismu, aby překonal strach či šok a vybudil nás k výkonu. Po stresovém vypětí se začnou vyplavovat endorfiny, které přinášejí pocit úlevy, radosti a nadšení, že situace byla úspěšně zvládnuta. A čím větší nebezpečí je, tím je také větší následný pocit slasti.

Rozhýbejte organismus

O adrenalinu se často mylně říká, že s sebou přináší stres, ale je to přesně naopak. Strach, stres či šok přijdou jako první, a až poté začne tělo produkovat zvýšené množství adrenalinu. Je to proto, aby tělo zůstalo bdělé a připravené na základní reakci „útok nebo útěk“. Strach, šok a úlek způsobí, že náš organismus na chvíli zůstane jako ochromený. Ale nastupuje adrenalin a my můžeme konat, protože ochromený organismus byl právě probuzen k činnosti.

Muži versus ženy

Ne každý vyhledává adrenalinové zážitky, respektive ne každý nakonec bungee jumping skočí. Organismus zůstane utlumen, a to se v mužské populaci moc nepočítá. Ve společenství žen naopak boduje ten, kdo nepřeceňuje svoje síly. Pro ženy to není zbabělost, ale naopak odvaha. Takže přesně naopak než je tomu u mužů. Rozdíl je otázkou evolučního vývoje, kdy se muži museli vrhat do nebezpečí chtě nechtě.

 

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu