Pohovor: lze se na něj nějak připravit?

Ať už jste se rozhodli sami nebo jste k tomuto kroku byli donuceni, je čas hledat si novou práci? Trávíte čas na internetu, ale namísto sociálních sítí, her nebo třeba jen nakupování či sledování videí, začnete brouzdat po pracovních portálech, hledáte vhodnou práci, která by vás nejen bavila, ale také vám zaplatila všechny poplatky, které potřebujete. Odeslali jste životopisy, které vyzdvihují vás a vaše kvality? Od některých personalistů vám přijde pozvánka na pohovor. Vyvolá to ve vás nadšení a vzrušení. Chcete se přirozeně co nejlépe připravit na pohovor, protože zrovna tu či onu práci chcete nebo potřebujete. Nepodceňujte přípravu na pohovor. Mnohdy je to totiž klíčová věc. Navíc se díky pečlivé přípravě můžete zbavit stresu, cítíte se jistější a klidnější zároveň. Jak se na pohovor obecně připravit?

Odbourejte nervozitu

Je asi logické, že před pohovorem budete nervózní, navíc je-li to pracovní pozice, o kterou opravdu stojíte, pak se snažíte ještě víc. Přirozeně je také nervozita ještě větší. Ač jste uvnitř nervózní, nedávejte to na sobě příliš znát. Jak? Omezte zbytečné pohyby. Lidé, když jsou nervózní, mají tendenci přehánět gesta, potahovat se za nos, hrát si s vlasy, škrábat se a podobně. Zbytečně na to nepoukazujte.

Žádní mistři světa

I když je dobré být sebevědomí a vědět, jaká je vaše cena, rozhodně se nechovejte namistrovaně. Vy hledáte práci, vy se o práci ucházíte, není to tak, že firma bude mít ve skutečnosti „štěstí“, že vás bude mít. Rozhodně si nepotrpte také na familiárnost a žoviálnost, to také není něco, co by na pohovor patřilo.

Čím se zabýváme?

To může kdykoliv přijít a často je to otázka, kterou firmy pokládají. Nastává ticho? Nevíte přesně? To nepůsobí dobře. Prostudujte, co společnost dělá, jak je na trhu dlouho. Určitě se vám vyplatí studium jejich stránek. Mnoho personalistů tak vidí, jak moc vám jde o pozici, o kterou se ucházíte.

Co chcete dělat?

Chápeme, že jsou chvíle, kdy musíte vzít takřka „jakoukoliv“ práci. Rychlý a nečekaný výpadek financí je nutno nahradit. Posíláte životopisy na mnoho pracovních pozic a oni se ozvou? Rozhodně na pohovoru neříkejte, posílám životopisy všude a třeba něco vyjde. Připravte si odpověď na otázku, proč právě tato pozice nebo firma. Srovnejte si předpoklady, které pro výkon práce máte.

Čtěte také: Úzkost v práci – jak ji zvládnout a překonat?

Nikdy ne pozdě

Je nutno si vyhradit dostatek času na cestu na pohovor. Rozhodně není profesionální, když doběhnete na poslední chvíli, s jazykem na vestě, neupravení. Dodržte schůzku, v případě, že už dopředu víte, že ji nestihnete, snažte se informovat personalisty a případně ji přeložit. Může se stát cokoliv – defekt, problémy na cestě, autobus má nehodu, poruchu, vlak má dlouhé prodlevy. Informovanost je základ.

Chcete se na něco zeptat?

Je dobré si připravit pár dotazů, které vás doma nebo i v průběhu pohovoru napadnou. Doplňující otázky pomáhají utřídit si myšlenky, udělat si jasno v pracovní náplni, ale také to pro personalisty znamená, že vám na pracovní pozici záleží.

Autor: Zuzana Žáková
zavřít reklamu