Podzim je tu a s ním i podzimní splíny a deprese. Jak se s nimi vypořádat?

Existuje řada důvodů, proč s nástupem podzimních měsíců řada z nás každý rok opakovaně trpí špatnou náladou a depresivními pocity. Na rozdíl od jiných úzkostných stavů u „podzimní deprese“ často neexistuje jeden zřejmý vnější spouštěč. Vzhledem k tomu, že u mnoha lidí se první problémy začínají objevovat již v září, můžete se setkat i s anglickým výrazem „September blues“.

Jaké jsou nejčastější příčiny a příznaky podzimní deprese?

Většinou jde o kombinaci „astronomických příčin“, tedy méně slunečního svitu, kratší dny, více pochmurného počasí, a „psychologických příčin“, jako je například lítost z konce dovolené, stres spojený se začátkem nového školního roku či obecně s návratem k běžnému režimu. Laická veřejnost termín podzimní deprese většinou spojuje s následujícími příznaky:

  • špatná nálada
  • úzkost a nadměrné obavy
  • podrážděnost
  • letargie, ospalost a únava
  • ztráta zájmu o každodenní činnosti

Z biologického hlediska je jednou z příčin těchto potíží menší množství slunečního záření, které vede k poklesu hladiny serotoninu. Tento důležitý hormon ovlivňuje náladu, chuť k jídlu i spánkový režim.

Kromě toho dochází také ke zvýšení hladiny hormonu melatoninu, který má tendenci vyvolávat pocit ospalosti a deprese. Dalším důsledkem menšího vystavování se slunečnímu záření je méně vitamínu D, jehož nedostatek je také spojován s depresemi.

Depresivní muž u okna.
zdroj: freepik.com

Co můžete udělat?

Ne všechny důvody, které přispívají k tomu, že se v tomto období cítíme „pod psa“, můžeme ovlivnit. Přesto ale existují metody, které nám mohou alespoň částečně pomoci.

  • Více světla – začněte trávit více času venku, abyste co nejlépe využili sluneční světlo. Pokud nemůžete jít ven, snažte se trávit alespoň 2 hodiny u okna. Dívejte se do denního světla a soustřeďte se na to, abyste byli klidní. Existují i speciální lampy, které poskytují jakousi světelnou terapii. Některé z nich například postupně zvyšují intenzitu, jak se probouzíte, takže simulují východ slunce, i když je venku černočerná tma.

  • Více pohybu – pokud to jde, nejlepší je pohyb na čerstvém vzduchu, půlhodinová procházka nebo jízda na kole v podzimní přírodě má překvapivě pozitivní účinky. Pokud počasí venkovním aktivitám nepřeje, jděte do posilovny nebo si zacvičte doma. Cvičení je klíčové pro všechny poruchy duševního zdraví. Studie ukazují, že pohyb obecně má velmi pozitivní vliv na naši náladu. 

  • Změna jídelníčku – podzim je výborný čas zamyslet se nad tím, co jíte, a skvělou příležitostí k přípravě oblíbených sezónních polévek.

  • Více aktivity – místo toho, abyste si podzim spojovali s negativními zážitky, zkuste se na něj podívat jinak – jako na dobu nových začátků. Zvažte nějaký nový koníček nebo kurz. Případně ho zkuste využít jako dobu, kdy můžete zreorganizovat a zútulnit váš domov. dům. Jedním ze snadných způsobů, jak toho docílit, je změnit prostředí v domácnosti pomocí pohodlné a teplé deky nebo polštářů v podzimních barvách.

Zdroj: brighamhealthhub.org, ww.ncbi.nlm.nih.gov

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu