Podnikáte na vlastní pěst? Dejte si pozor na tyto nejčastější chyby s penězi!

Podnikat na vlastní triko dnes může opravdu každý. Začít s podnikáním sice není zrovna procházka růžovým sadem, ale pokud si na to věříte a myslíte si, že na to máte (a to jak lidsky, tak i časově nebo finančně) pak vám nikdo nemůže zakázat, abyste to zkusili.

Podnikání vám může do života hodně přinést, a když se začne dařit, pak to poznáte především na financích. A jsou to právě finance, kde můžete i hodně ztratit, zvlášť když si nedáte pozor a dopustíte se častých chyb, které bohužel dělá mnoho lidí v podobné situaci.

Proto vám dnes prozradíme nejčastější chyby, kterých se podnikatelé dopouští s penězi. Když budete vědět, čemu se máte vyhnout, bude pro vás jednodušší neudělat stejný finanční přešlap, kterého byste pak mohli litovat…

Chyba číslo jedna: nedávají si pozor, kam jdou jejich peníze

Možná se budeme opakovat, ale zmíníme to ještě jednou: začátky s podnikáním rozhodně nejsou jednoduché a to hned z několika důvodů – jedním z nich je ten finanční. Na začátku musíte hodně investovat, protože musíte své podnikání rozjet a dát mu nějaký směr, což ve většině případů rozhodně není zadarmo.

A právě tady se děje jedna z velmi častých chyb – podnikatelé ztrácí přehled o tom, kam jdou jejich peníze. Nedokážou si totiž pohlídat, kam a kolik vlastně investují, takže jejich finance tečou proudem a oni vlastně ani netuší, kam a kolik investovali. Věděli jste, že tohle je jeden z častých důvodů, proč s podnikáním cca 80 % lidí skončí dříve, nežli vůbec stihne pořádně začít?

Chyba číslo dva: myslí si, že na všechno stačí sami

Pokud rozjíždíte podnikání v nějakém oboru, ve kterém sami sobě věříte, pak často podlehnete dojmu, že na všechno stačíte sami. Podnikatelé mají bohužel velmi často tendence si myslet, že musí mít všechno pod naprostou kontrolou – a když říkáme všechno, tak tím myslíme opravdu všechno.

Jednotlivé pracovní úkoly tak nerozdělují mezi více lidí a všechno nechávají na svých bedrech. Zpočátku se jim to možná daří všechno kočírovat, jenže čím je toho více, tím jsou jejich bedra více nakládána a oni jednoho dne vyhoří jako zapálená sirka.

Proto není na škodu mít kolem sebe alespoň pár lidí, se kterými se můžete o dané úkoly podělit a nebýt na všechno sami.

Chyba číslo tři: myslí pouze na příjem peněz

Chceme-li podnikat, pak je jasné, že je naším největším cílem vydělávat. Když něco děláme, pak z toho také chceme něco mít, což je naprosto logické. Jenže pozor na další poměrně častou chybu a tím je soustředění se pouze na příjem financí.

V tomto případě se možná více nežli kdykoli jindy hodí použít jedno známé pořekadlo a to „první vyhrání, z kapsy vyhání“. Chápete, co vám tím chceme říci? Bohužel mnoho podnikatelů jakmile dosáhne prvního zisku, dostane na oči jakési klapky a myslí si, že teď jsou za vodou. Jenže čím více chcete vydělat, tím více se musíte tzv. otáčet.

Autor: Karel Mareš
zavřít reklamu