Pište, aneb jak začít psát knihu ve volném čase?

Máte najednou spoustu volného času, ať už jste třeba přišli o zaměstnání či máte před sebou tři měsíce prázdnin na vysoké škole a nevíte, co budete dělat? Nechce se vám každý večer sedět v hospodě proto, abyste se doma pořád nenudili, či nemáte dostatek financí na cestování a poznávání krás České Republiky nebo dokonce i zahraničních zemí?

Výběr správného místa

Máte žurnalistického ducha a umíte psát? Co takhle zkusit napsat knihu? Jestli vás tahle otázka již také napadla, na nic nečekejte, zamyslete se nad tématem a začněte psát. Kdy jindy budete mít zase možnost a tolik volného času a prostoru pro psaní knihy? Nejdůležitější je najít si nějaké klidné místo, kde si můžete zasednout, kde se budete cítit dobře a kde vás od psaní nebude nic rušit.

Jak začít?

Začněte hlavně popisem základního příběhu, potom si ustanovte počet postav, jejich osudy a vzájemné vztahy. Postupně se vám začnou v hlavě tvořit boční dějové linie a odbočky, které dokážou čtenáře zaujmout. Musíte být také připraveni na průvan slov a situací, které se vám začnou v hlavě honit a vy můžete být najednou zmateni a na všechno se vykašlat. Pozor na to! Chvilku vypněte, jděte se třeba projít na vzduch nebo někam s přáteli na jídlo a až se vrátíte domů, budete už všechno vidět z úplně jiného úhlu a příběh se vám zase začne přirozeně formovat.

Vžijte se do příběhu

Časem zjistíte, že jste vlastně součástí celého svého příběhu, protože vás bude pronásledovat všude, kam půjdete. Budete mít v hlavě stále hlavního hrdinu a dokonce se budete časem cítit jako on. Na tom není vůbec nic špatného, protože vás to může jednoduše inspirovat pro další dějovou linii, kdy můžete do knihy také zanést část ze svého soukromí a tím budete s knihou propojenější. Nebojte se ani do své knihy vložit něco ze sebe – bude to takové vaše malé tajemství, které váš s tímto dílem bude ještě více spojovat.

Jak získat námět?

  • Mějte oči otevřené – mějte na paměti, že i z toho nejmenšího detailu se může vyvinout obrovský příběh. Stačí kapka fantazie a vnímání okolního světa. Zapojte svou fantazii a jednoduše se dívejte. Klidně i dětskýma očima – vždyť kdo je mistrem fantazie? Přeci děti!
  • Noste s sebou zápisník – nikdy nevíte, co uvidíte a bylo by rozhodně škoda to zapomenout! Proto mějte u sebe vždy minimálně kus papíru a tužku. Několik dní si zapisujte a potom můžete tyto zápisky vyhodnotit a uvidíte, že námět přijde sám od sebe!
  • Hlavně bez nátlaku – nechce se vám zrovna na nic myslet a už vůbec nic psát? Nenuťte se. Psaní si tak zošklivíte a vaše kniha zůstane pouze u této myšlenky. A to by byla opravdu škoda! Takže pokud se vám nechce, dělejte prostě něco jiného. Uvidíte, že vám za chvíli psaní bude chybět a zase se do toho pustíte.
  • Ptejte se – nestyďte se a klidně se zeptejte rodiny či kamarádů, o si o vaší knize (nebo zatím jen pokusu) myslí. Ale nenechte se odbýt slovy: „Jo, je to dobré!“ Chtějte vědět, co se jim nepozdávalo či co je zarazilo nebo se jim prostě nelíbilo. Tohle jsou ty věci, které potřebujete slyšet a od kterých se můžete „odpíchnout“.

Pokud se vám to opravdu povede a knihu zvládnete napsat, nesmíte zapomínat na autorská práva, abyste potom nebyli nemile překvapeni a vaše práce nepřišla vniveč.

 

Autor: Martin Liška
zavřít reklamu