Ovládněte 12 nejlepších způsobů, jak prolomit ledy

Trapné ticho, přešlapování, odkašlávání – to vše jsou projevy situace, kdy nevíte, jak rozproudit rozhovor. „Prolomit ledy“ není nijak těžké.

1. Projevte svůj zájem o osobu, se kterou hovoříte. Lidé prostě o sobě rádi mluví, takže prolomte ledy a nechte je mluvit. Pozorně poslouchejte a snažte se vypadat, že vás zajímá, co ten druhý říká.

2. Vyhněte se otázkám Ano / Ne. Když s někým mluvíte, zkuste se zeptat na více otevřených otázek. Například místo dotazu „Máte se dobře?“ zeptejte se „Jak jste se o této události dozvěděli?“

3. Nechte toho druhého vysvětlit věci, které nevíte. Pokud osoba, s níž mluvíte, zmíní něco nového, požádejte ji, aby vám tuto věc vysvětlila. Vaše konverzace tedy bude trvat déle.

4. Přečtěte si zprávy. Možná se vám nebude líbit čtení nejnovějších zpráv, ale bude pro vás velmi užitečné oživit konverzaci, když přijde nepříjemné ticho. Zkuste jednoduché „Slyšeli jste o tom, co se stalo?“

5. Podělte se o své zkušenosti. Pokud druhá osoba zmíní něco, co vám je známé, nebo jste také prošli stejnou situací, neváhejte se podělit o své zkušenosti. Tímto způsobem se sblížíte.

6. Použijte známou techniku RPKS.

  • R-rodina: Kolik máš dětí? Žiješ tu už dlouho? Co se vám na našem městě líbí nejvíce?
  • P-povolání: Čím se živíte? Na čem v současné době pracujete? Co je na vaší profesi nejtěžší?
  • K-koníčky: Co děláte ve svém volném čase? Kde mohu získat látku, kterou jste použili k ušití těchto šatů? Jak dlouho hraješ tenis?
  • S-sny: Jaký je váš největší sen? Pokud byste mohli kamkoli cestovat, kam byste jeli? 

7. Buďte upřímní. Pokud máte rádi dlouhé příjemné rozhovory, řekněte to. Některé osobní otázky jsou také v pořádku, například: „Čeho se bojíte?“ nebo „Co se vám na vašem životě líbí nejvíce?“

8. Učte se od nejlepších. Sledujte slavné mluvčí v televizi nebo sledujte jejich kanály na internetu. Naučíte se, jak klást otázky, jaké otázky klást, jak používat pauzy a které vtipy jsou vhodné.

9. Krmte jejich sebevědomí. Pochvala a úsměv nikdy neuškodí. Komplimenty okamžitě přitahují pozornost a zájem lidí. Ale buďte upřímní a nepřehánějte to!

10. Cvičení dělá mistra. Ať už je to osoba sedící vedle vás v metru nebo uklízečka ve vaší kanceláři, promluvte si s nimi. Jedině praxe z vás udělá odborníka.

11. O čem nikdy nemluvit. Nikdy nemluvte o náboženství, potratech, politice nebo ekonomice. A také o svých ex.

12. Nejste v tom sami. Pamatujte, že nejste jediní, kdo se cítí divně nebo stydlivě v situaci, kde se nikdo nezná. I ti, kteří vypadají velmi sebejistě, se mohou cítit stejně jako vy. Buďte první, kdo prolomí ledy. 

Zdroje: blog.hubspot.com, jeffgothelf.com

Autor: Petra Hornová
zavřít reklamu