Osobní vztahy jako kritické měřítko úspěchu Billa Gatese

Přátelství a mezilidské vztahy jsou mnohem více důležité než materiální věci. O tom se můžete přesvědčit i v dnešní koronavirové době, kdy nám přátele velmi chybí. Bill Gates, spoluzakladatel společnosti Microsoft, popisuje svůj klíč k úspěchu, který získal díky osobním vztahům.

Bill Gates a Warren Buffett

Je známo, že Warren Buffett byl pro Billa Gatese velmi blízkým přítelem a měl na něj velký vliv. Právě Buffett by mohl hrát hlavní roli při zjištění „míry úspěchu“ Billa Gatese. V roce 2017 Gates odpovídal na otázky magazínu Reddit Ask Me Anything, a jednou z nich byla otázka: Jaká je vaše představa úspěchu? „Warren Buffett vždy říkal, že největším měřítkem je to, zda jsou lidé ve vašem okolí šťastní a milují vás,“ odpověděl. V příspěvku na blogu z roku 2016 také sdělil: „Od Warrena jsem se za posledních 25 let dozvěděl mnoho věcí, ale možná nejdůležitější je zjištění, o čem přátelství doopravdy je.“

Řešíte drobné chyby

Je naprosto logické, proč Bill Gates považuje zrovna přátelství za jeden z jeho faktorů úspěchu. Pokud jde o vaše zdraví a pohodu, přátelství jsou zásadní, aby pomohla zabránit osamělosti a izolaci. Podle kliniky Mayo vaše štěstí posílí, když budete mít kolem sebe přátele. Dojde také ke snížení stresu a zlepší se vaše sebevědomí a sebeúcta.

To, že přátelství podporuje úspěch, je i vědecky dokázáno díky longitudinální studii o výhodách kultivace hlubokých vztahů na univerzitě Harvard. V roce 1938 začala studie zkoumat něco málo přes dvě stovky mužů, u nichž doufali, že najdou vodítka pro zdravý a šťastný život. Jak bylo uvedeno v The Harvard Gazette v roce 2017, studie odhalila následující:

Úzké vztahy, víc než peníze nebo sláva, jsou to, co lidi udržuje po celý život šťastnými. Tyto vazby chrání lidi před životními nespokojenostmi, pomáhají oddálit mentální a fyzický úpadek a jsou lepšími prediktory dlouhého a šťastného života než sociální třída, IQ nebo dokonce geny.

Bill Gates není hloupý člověk. Věděl to. Novým měřítkem úspěchu by měla být otázka: „Vytvořil jsem nová přátelství a prohloubil ta stará?“

Autor: Martin Liška
zavřít reklamu