Odreagování po práci: I na kutila číhá řada zdravotních rizik

Od začátku pandemie Covid-19 zaznamenaly prodeje v oblasti kutilství značný vzestup. Vytvořila se tak nová „generace kutilů“, ale jaká jsou s tím spojená rizika? Většinou se o nich nikdo nezmiňuje…

Odstraňování barvy, řezání dřeva, vrtání do zdí a broušení – dokonce i ty nejzákladnější domácí kutilské činnosti mohou bez řádného ochranného vybavení a školení, vést k potenciálnímu ohrožení vašeho zdraví.

Jak je to se dřevem?

Ačkoliv je dřevo obecně neškodná přírodní látka a je tu s námi prakticky po tisíciletí, prach ze dřeva, může být klasifikován jako karcinogen. Ten je dáván do souvislosti s rakovinou, v tomto případě s jeho vdechováním – tedy s nádorem plic a nosu.

Je rovněž prokázaným viníkem astmatu, alergické rýmy a chronické bronchitidy. Věděli jste o tom, že např. výrobci nábytku, mají ve skutečnosti 500násobně vyšší riziko?

Plíce jsou choulostivé a dlouhodobé vystavení stavebnímu prachu ovlivňuje řadu procesů včetně výměny plynů. Odborníci v těchto oborech tak pracují v ochranných pomůckách včetně vhodných kombinéz a přilby, ale co doma?

Pro domácí kutily je naproti tomu dům plný tajemného nebezpečí. Bohužel nemáme ani kolikrát znalosti k bezpečnému řešení. I když neustále slyšíme o hrůzostrašných událostech zahrnujících třeba zásahy elektřiny, plně si neuvědomujeme, že se to může stát klidně i nám.

Co azbest?

Azbest vlastní silné protipožární vlastnosti, na rozdíl od dřeva. Jeho využití je velmi pestré – od izolace potrubí až po stropy a střešní krytinu. Je však velmi obtížné jej identifikovat. I když ho již příliš nepoužíváme, v minulosti bylo z azbestu vyrobeno cca 4 000 – 5 000 produktů.

Práce s azbestem je hlavní příčinou několika nepříjemných onemocnění, tou největší hrozbou je vznik azbestózy, rakoviny plic a mezoteliomu. Lidé si nejsou vědomi toho, že pouhý jeden den expozice způsobuje malý počet případů mezoteliomu. Opět se tedy jedná o karcinogen.

Zatímco je azbest u odborníků notoricky známý tím, že poškozuje zdraví – vědci teprve začínají chápat rizika, která představují novější stavební materiály.

Přírodní kámen – nádhera, ale jak škodí?

Znepokojivým sdělením je také broušení křemičitého kameniva, které u některých dělníků v továrnách vyvolalo silikózu – nevyléčitelnou a potenciálně smrtelnou nemoc způsobenou hromaděním oxidu křemičitého v plicích po mnoho let.

Pokud jste se tedy doma pustili do výroby kuchyňské linky, oblíbenou alternativou jsou právě kuchyně z přírodního kamene. Obsahují však výrazně vyšší podíl krystalického křemene než jiné materiály, jako je žula nebo pískovec. Při broušení, řezání nebo vrtání vytváří obrovské množství prachu, který může pronikat hluboko do plic.

Přesný mechanismus silikózy je tabu

Nejnovější důkazy naznačují, že imunitní systém hraje při jeho vývoji vedoucí roli. Pravděpodobně požitím prachu startují zánětlivé reakce a ve všem tom chaosu se uvolňují i chemikálie.

Ty napáchají skutečně velké škody, které oslabí imunitní buňky, a nakonec způsobí zjizvení tkáně, což vede k ohrožení normální funkce orgánů.

Pokud tedy doma něco kutíte, řádně se chraňte. Nyní již víte, že to své opodstatnění rozhodně má.

Zdroj: bbc.com

Autor: Renata Horáková
zavřít reklamu