Odpustit druhým není jednoduché, ale odpustit sobě samému je často ještě těžší. Co může pomoci?

Odpuštění samo o sobě je „velké slovo“, ještě větším se ale stane, když k němu doplníte další dvě slova – odpuštění sobě samému. Pocit viny je ale příliš těžké břemeno, než abychom ho nesli. Je důležité si uvědomit, že jsme lidé a lidé dělají chyby či říkají věci, které nechtěli. Je normální si zpětně uvědomit, že jsme něco udělat neměli nebo měli, ale jinak. Jak se naučit odpustit sám sobě?

Pocit viny

Vina je součástí lidského života. Je normální ji cítit a je velmi důležité si ji přiznat. Neméně důležité ale je nenechat v sobě pocit viny příliš dlouho, protože jinak nás ukotví v minulosti a zabrání nám v pohybu vpřed. Kvůli ní se následně bojíme naplno se projevit a brání nám otevřít se. Nakonec, pokud se jí necháme ovládnout, se budeme cítit stále v napětí, úzkosti a mohou nás i začít fyzicky bolet ramena z toho, jak s sebou tíhu viny nosíme.

Jak si odpustit

Nemusí to tak ale být. Místo toho můžeme uznat své chyby a poučit se z nich. Ze svých chybných kroků můžeme vyrůst a vyvíjet se jejich prostřednictvím. Uvědomte si, že to, co se stalo, je minulostí a že je čas jít dál. Uvědomte si, že je čas nechat to být a že je čas odpustit. Jak na to?

  • Řekněte: „Cítím se vinen“, nikoli „Jsem vinen“ – tím dáte jasně najevo, že pocit viny není trvalou součástí vaší osobnosti, ale dočasným pocitem, který odezní.
  • Řekněte: „Je mi to líto.“ – řekněte to sami sobě, osobě, které jste mohli ublížit, nebo komukoli, koho to mohlo ovlivnit. Je to důležitá součást odpuštění, která zahajuje uzdravení.
  • Připomeňte si, že děláte to nejlepší, co můžete.
  • Určete, co jste se ze situace, která ve vás vyvolala pocit viny, naučili. Může to být konkrétní životní poznatek, dovednost, kterou je třeba rozvíjet, nebo třeba odhalení o vás a vašich hodnotách. Pokud se jednalo o jasnou chybu, přemýšlejte o tom, jak můžete zabránit, aby se opakovala.
  • Buďte trpěliví. Odpuštění sobě samému je často těžší než odpuštění někomu jinému.
  • Odpusťte si, že nejste dokonalí. Odpusťte si své chyby. Všichni je máme a dělají nás tím, kým jsme.
  • Odpusťte si své chyby z minulosti. Vždy jste dělali to nejlepší, co jste mohli, se znalostmi, které jste měli.
  • Odpusťte si i chyby, které teprve přijdou. Jsou nevyhnutelnou součástí dobrodružství, kterému říkáme život, a často jsou našimi největšími a nejvýznamnějšími učiteli.
  • Odpusťte si špatné myšlenky, které máte. Všichni je máme a už to, že si je připouštíte, je malé vítězství.
  • Odpusťte si neúspěchy a nezdary. Díky nim jste se stali tím, kým jste dnes, a díky nim jste se dostali tam, kde jste. Odpusťte si své pády a otevřete se možnostem.

Zdroj: positivepsychology.com, achieveconcierge.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu