Obezita mimo jiné vytváří i negativní obraz sebe sama a demotivuje

Souvisí obezita s hormonální nerovnováhou, jak se mnozí domnívají? Je prokázáno, že třeba nižší hladina testosteronu či estrogenu za příčinou stát může, ale buďme k sobě upřímní – tloustnutí je celosvětovým problémem i z úplně jiných aspektů. Co třeba lenost a sedavý způsob života? Nebo nadměrná konzumace cukru? Ruku na srdce, ale nejsou to ty pravé důvody, než shazování viny na hormony nebo genetiku?

Obezita však představuje strašáka, protože je úzce spojována s rizikem vzniku civilizačních nemocí, např. se srdečními chorobami a cukrovkou. Rovněž ničí člověka ve společenském životě, jelikož se může bránit jakékoliv sexuální aktivitě.

Stanovení obezity a její následky

Obezita je určena na základě výpočtu BMI, které je definováno jako tělesná hmotnost dělená druhou mocninou tělesné výšky. Je všeobecně vyjádřena v jednotkách kg/m2, což je výsledkem hmotnosti v kilogramech a výšky v metrech.

Zmnožení tělesného tuku vede k nárůstu globulinů vázajících se na pohlavní hormony (SHBG). SHBG je přírodní chemická látka, která se váže na testosteron. Čím méně jí je, tím se i logicky snižují uspokojivé požadavky na normální sexuální život.

Obezita také zvyšuje riziko vzniku řady závažných zdravotních stavů včetně ischemické choroby srdeční, vysokého krevního tlaku, cévní mozkové příhody, cukrovky 2. typu, rakoviny, spánkové apnoe, žlučových kamenů, atd.

Obézním lidem se také hůře dýchá, mají i potíže s klouby a celkově jsou ohroženi třeba i náhlou srdeční smrtí.

Obezita se podepisuje rovněž na lidské psychice

Obézní lidé často trpí depresemi již z pouhého faktu, že žijí v sociální izolaci. Jejich kvalitu života nelze považovat za plnohodnotnou. Kromě těchto projevů obezita ovlivňuje také společenský život z hlediska ponižování, konkrétně šikany. U těchto jedinců je pravděpodobnější, že je někdo začne urážet..Strach ze šikany také směřuje k tomu, že přestanou chodit do přírody, přestanou cvičit a zůstanou raději doma.

V ničem si nebudou věřit a jejich sebevědomí to značně pošramotí. Jejich motivace se stane natolik nízkou, že je marná snaha jim promlouvat do duše. Ač se tito lidé nejsou schopni smířit se svou váhou, je tu další kámen úrazu – jsou v životě i bez partnera.

Jak ze začarovaného kruhu ven?

Úspěšná léčba v hubnutí jim může pomoci nastartovat život tím správným směrem. Ať už se tyto změny týkají stravování, celkového životního stylu a zapojení se do fyzických aktivit, vždy je to směr kupředu.

Obézním pacientům dokáže ke kontinuálnímu zhubnutí pomoci individuální stravování plán sestrojený výživovým poradcem. Pro morbidně obézní pacienty existuje řešení, které spočívá v operačním zákroku. Bariatrická chirurgie se doporučuje lidem s BMI 40 a vyšším nebo pokud mají vážný zdravotní problém korespondující s obezitou.

Zdroj: ndtv.com

Autor: Renata Horáková
zavřít reklamu