Nuďte se! Je to velmi tvůrčí

Pro zdravý a harmonický život je velmi důležitý pocit vnitřního klidu, kdy vás nic nerozptyluje. Pak se zase rozjedete naplno. Manažerka Martina by mohla vyprávět. Když si při sportu zlomila ruku a byla nucena zůstat v klidu, nejprve vůbec netušila, jak to zvládne. Nudila se! Jenže právě ono „nudit se“ – zírat do blba, nic nedělat… to je pro náš osobnostní rozvoj velmi důležité! Sama Martina říká: „Po pár dnech nicnedělání jsem náhle přišla na řešení problému, se kterým jsem si lámala hlavu už měsíce.“

Příležitost zastavit se

Nuda je skutečně výjimečnou možností, jak se na chvíli zastavit a růst. Jde o stav, kdy se vám nic nechce, stav jenom tak být, stav plynutí. Do ničeho se netlačte! Můžete (a musíte!) si to dovolit – nic nedělat, jen tak bloumat. Nenechat se rozptylovat. Ani nejste veselí, nejste ani z ničeho smutní, prostě se jen snažíte najít svou vnitřní rovnováhu. A když si takové chvilky dopřejete, za chvíli zase naberete dech a vy se znovu rozjedete naplno.

Už staří Řekové věděli

Už starořecký filozof Platón tvrdil, že „nuda je matkou vynalézavosti“. Proběhly i výzkumné studie. V dnešní době kolem sebe máme neustále spoustu podnětů, kterými se snažíme nudu zahánět. Jenže čím je kolem nás víc podnětů, tím víc potřebujeme nic nedělání, abychom se cítili spokojeni. Pak nás nudí všechny pomalejší aktivity – čtení zpráv, účast na schůzích nebo studium. Nové věci jsou za chvilku staré a my prahneme po dalších, které v nás vyvolají dopaminový zážitek.

Jak zpomalit ve zrychlené době?

I Martina říká: „Po tom, co jsem tehdy po úraze zjistila, co se mnou dělá nuda, zkusila jsem to sama.“ pokračuje. Vypnula jsem mobil, počítač a začala zjišťovat, co se mnou udělá nuda. Zjistila jsem, že se mnohem víc soustředím na to, co chci doopravdy dělat, ne jenom na to, co bych dělat měla.“ uzavírá svou zkušenost.

Ve středověku bylo nicnedělání považováno za „ďáblovo pokušení“. Dokonce je nuda na seznamu sedmi smrtelných hříchů. Nicméně když v roce 1643 usedal na francouzský trůn Ludvík XIV, prohlásil: „Nudit se může jenom král!“ Moc dobře si už tenkrát uvědomoval, že nuda vede k myšlení a jeho výsledky mají příznivý vliv na celý jeho mocenský aparát.

Takže víte, co máte dělat! Občas je to nutné! Naplánujte si nudu a dodržte ji!

 

 

 

Autor: Martin Liška

#kvíz 1 / 1 | Ve kterém roce usedl král Ludvík XIV na trůn?

Ve kterém roce usedl král Ludvík XIV na trůn?

ZAVŘÍT