Každému z nás se občas stane, že se potýkáme s okamžiky, kdy v našem životě, a to i v tom partnerském, převládne nuda, monotónnost a rutina. Tento problém může v některých případech vést až k ukončení vztahu. Je-li ale nuda správně uchopena a pochopena, může s sebou přinést mnoho pozitivních aspektů.
Nepodceňujte sílu nudy
Ano, pochopili jste správně, nuda v páru nemusí být vždy jen špatná věc. Je to emoce, která je naší součástí, a jako taková, pokud je dobře zvládnutá, může přinést pozitivní věci jak pro vztah, tak i pro nás samotné. Nejprve se pokusme pochopit, co je nuda, tedy stav, ve kterém se občas ocitáme a ve kterém postrádáme zájem a motivaci.
Jde o jakýsi druh „limbu“, v němž člověk nezažívá žádné podněty a který, pokud se dostaví ve dvojici, způsobuje, že se cítíme na mrtvém bodě, neschopni pokračovat, neschopni sdílet zážitky. Výsledkem je často pocit frustrace a zklamání z druhého člověka.
V této souvislosti se však příliš často zapomíná, že pár tvoří dva jedinci. Pokud tedy dochází k situaci nudy, je to pravděpodobně proto, že obě strany nepracují na tom, aby tam nebyla. A stejně tak musí z obou stran přijít „řešení“ této patové situace a apatie vůči druhému.
Jak zvládnout nudu ve vztahu
V první řadě je důležité vyvarovat se toho, aby se člověk choval, jako by bylo všechno v pořádku, předstíral, že se nic neděje, a usadil se v situaci, kterou prožívá. K tomu je dobré si s partnerem promluvit, vyložit na stůl, co cítíte, a svou vůli tuto fázi překonat.
Stereotypní okamžiky a nedostatek podnětů se ve vztazích objevují cyklicky. Jejich řešení závisí na zúčastněných stranách a na tom, jak se rozhodnou jednat. Abychom tedy nudu dobře zvládli, musíme se na ni dívat jako na přítele a signál, který nás upozorňuje, že se musíme probudit, že musíme vytvářet nové situace, v nichž budeme jako pár experimentovat, představovat si nové společné projekty a začít je realizovat.
Budoucnost není samozřejmá
Jestli nám nuda něco připomíná, tak vlastně to, že ve vztahu není nic předem jasně dané a jisté. To, co bylo nebo co je, nemusí být nutně i v budoucnosti.
Proto je důležité žít život v přítomnosti a psát jeho budoucnost společně prostřednictvím každodenních gest, nebrat nic jako samozřejmost, ale vždy dělat krok vpřed prostřednictvím snů, společných myšlenek, pěstované vášně, společných tužeb.
Vyplatí se znovu začít dělat stejné věci, které člověk dělal na začátku vztahu, kdy bylo všechno růžové a nové. Bohužel na tuto jednoduchou věc často zapomínáme a chováme se, jako bychom už všechno věděli a už nás nemělo co překvapit.
Zdroj: vanityfair.it, lamenteemeravigliosa.it