Novinky ve zdanění výher – víte, kdy musíte výhry zdanit?

Od roku 2020 už nejsou výhry osvobozeny od daně z příjmu. Pro určení, zda se daň týká i vaší výhry, musíte hazardní hry rozdělit podle jednotlivých kategorií uvedených v zákoně. Běžně vysokých výher se daň naštěstí nedotýká. Vztahuje se až na vyšší výhry.

Přelomový rok 2020

Do konce roku 2019 byly všechny výhry pocházející z hazardních her na území Evropské unie podle § 10 odstavce 3 Zákona o dani z příjmu osvobozeny od daně z příjmu. Výjimku představovaly jen do určité míry výhry z tomboly.

Definice hazardní hry je stanovena zákonem Zákon č. 186/2016 Sb. (Zákon o hazardních hrách). Podle § 3 odst. 2 se do hazardních her řadí loterie, kurzové sázky, totalizátorová hra, bingo, technická hra, živá hra, tombola a turnaj malého rozsahu.

Od 1.1.2020 nabyl účinnosti Zákon č. 364/2019 Sb. (Zákon, kterým se mění některé zákony v oblasti daní v souvislosti se zvyšováním příjmů veřejných rozpočtů). Tento zákon představuje novelizaci např. Zákona č. 586/1992 Sb. (Zákon o dani z příjmu). Podle něj od ledna 2020 všechny výhry nad 1 000 000 Kč podléhají 15% dani z příjmu. Nezdaňuje se částka převyšující jeden milion korun, ale celá výhra. 

Jak se určuje tato částka pro zdanění? Týká se čistých výher za celý kalendářní rok. Čistá výhra se vypočítá tak, že se od celkové hodnoty výher odečtou prohry, tedy celkové vklady. Docela složité je však určit vynaložené výdaje u automatů, ale zákon v tomto směru s vysvětlením nijak nepomáhá.

Rozdělení hazardních her do kategorií

Finanční limit pro zdanění se počítá pro každou kategorii zvlášť. Podle zákona jsou hry rozděleny do těchto kategorií:

  • loterie a tomboly,
  • kurzové sázky a totalizátorové hry,
  • technické hry (výherní automaty, elektronická ruleta a další podobné hry),
  • živé hry s výjimkou turnaje živé hry (sem patří kasinové hry jako je ruleta, BlackJack, kostky a další podobné hry),
  • turnaje živé hry a turnaje malého rozsahu (pokerové turnaje),
  • jiné hazardní hry mimo výše uvedené.

Výše uvedené zdanění se týká i výher od zahraničních provozovatelů. V případě výhry ze zahraničí si jen pohlídejte, aby nebyla daň odvedena dvakrát. Pro rozdělení do kategorií není rozhodující, zda šlo o hru v kamenném kasinu nebo online hru. V případě online her je lepší důvěřovat ověřeným českým kasinům.

Podívejme se na příklady. V kurzové sázce za rok vyhrajete 700 000 Kč a v pokerovém turnaji ve stejném roce 800 000 Kč. Ačkoliv jste v daném roce v hazardních hrách vyhráli přes jeden milion korun, daň z příjmu platit nemusíte. Každá výhra byla z jiné kategorie a ani v jedné nedosáhla právě zmíněný limit 1 000 000 Kč. Daň z příjmu by se platila ale v případě, že by v daném roce byla výhra v kurzových sázkách 1 200 000 Kč, ale v pokeru by vznikla prohra např. 800 000 Kč. Vždy rozhoduje tedy výsledek v dané kategorii.

Jak zdanit výhru

Nebylo by to kompletní, kdybychom si neuvedli výjimky. U první kategorie (tombola a loterie) daň odvádí přímo provozovatel z každé výhry nad jeden milion korun. Jedná se o daň srážkovou, tedy že ji provozovatel z výhry přímo odečte a výherce dostane už výhru zdaněnou. Stejně tak funguje zdanění i u Účtenkovky.

Sraženou daň je možné zahrnout do daňového přiznání a započíst sraženou daň oproti celkové daňové povinnosti (podobně funguje i zápočet srážkové daně u dohod o provedení práce). Do daňového přiznání ale musí fyzická osoba uvést všechny příjmy z výher z loterie a tomboly. Není ale možné uvést žádné související výdaje.

Navíc se u loterie a tomboly bere jako rozhodná částka 1 000 000 Kč z každé konkrétní výhry zvlášť. Jednotlivé výhry v rámci jednoho zdaňovacího období se u fyzické osoby v této kategorii nesčítají.

Výhry z kategorie 2 až 6 nejsou předmětem srážkové daně. Tyto výhry je potřeba zdanit prostřednictvím daňového přiznání.

Poté, co skončí oslavy vaší výhry, nezapomeňte i na novou povinnost postarat se o daně. U loterie a tomboly se o vše postará provozovatel, daň odvede za vás. U ostatních typů her už vás daňové přiznání nemine.

Autor: Katka Procházková
zavřít reklamu