Neztrácejte čas: Co v životě vyzkoušet?

Ve chvíli, kdy už vám to nedovolí tělo, mysl nebo třeba jen zdraví budete mít chuť podnikat všechno. Věci, které jste předtím odkládaly nebo dokonce třeba i ty, kterých jste se báli. Je dobré, že ještě můžete, máte čas a hlavně vám v tom nic nebrání. Nicméně neustále spoustu věcí oddalujete, na všechno je čas, spousta času. Využíváte mocné až? Až bude víc času, až bude víc peněz, lepší situace, až se na to budete cítit a pořád nějaké výmluvy a nějaké až. Žijte naplno. Teď a tady. Žádné až, příště neexistuje. Máte své sny nebo mety, kterých chcete dosáhnout? Pak je právě teď ta nejlepší chvíle. Kdy jindy své sny uskutečnit, když ne teď. Co všechno stihnout? Co jen chcete! Možná vám v rozhodování pomůže náš seznam.

Komunikujte s cizími lidmi

 Mít okolo sebe lidi, které znáte a kterým věříte je fajn. Přirozeně se seznamujete, navazujete vztahy, ale vždy to má nějakou škatulku. Pracovní vztahy, kolegové, nadřízení, kamarádi, přátelé, rodina, sousedé, známí z fitka a podobně. Zkuste to jinak. Zkuste to s úplně neznámým člověkem. Dejte se do řeči s někým, kdo vedle vás sedí v autobuse, tramvaji, čeká na vyšetření podobně jako vy nebo třeba jen vedle vás stojí na koncertě či ve frontě.

Zkuste něco extrémního

Nejčastěji to jsou extrémní sporty. Nemusíte riskovat život, ani vědět, že si na 80% ublížíte. Máte problémy s koleny? Asi nebudete skákat na trampolíně. Vyzkoušejte však něco, co vám přijde nepředstavitelné a u čeho vám bude žilami proudit adrenalin. Jděte plavat se žraloky, potápějte se, leťte balonem, skočte padákem, vyzkoušejte horolezectví, větrný tunel a podobně. Je spousta věcí, které můžete vyzkoušet, takové, po kterých se budete cítit spokojeně a šťastně. Budete na sebe pyšní a bohatší o jeden zážitek.

Vystupte ze své komfortní zóny

To je v posledních letech oblíbená fráze, kterou používá snad každý druhý. Každý má svůj komfort a ví, kde je mu dobře. Zkuste to jinak, zkuste z této zóny ven. Ať už to bude například svěřit se s pocity druhým, udělat změnu v práci, nemít vše naplánované do detailu, konfrontovat druhé s tím, co vás trápí. Možná se na začátku nebudete cítit nejlépe, ale celkově vás tento zážitek může mnohému naučit.

Zamyslete se nad svou prací

Nepracujete ve firmě, která je pro vás přínosná? Nebo dokonce to není pozice, která vás naplňuje a pomáhá vám v rozvoji? Změňte svou práci! Změna je dobrá, nemusí to nutně být jen krok špatným směrem. V práci trávíte až půlku života, proč se tedy nepozastavit nad tím, že by vás práce měla bavit a pomáhat vám rozvíjet se? Můžete se najít v jiné práci, v jiném kariérním světě. Nemusí to nutně být práce na vysokých pozicích, někdo je spokojený na „úplně obyčejném“ postu zdravotní sestřičky, učitele nebo třeba jen prodavačky v obchodě.

Udělejte dobrý skutek

Staňte se dobrovolníkem, kupte psí granule a zaneste je do útulku, jeďte uklízet odpadky do moře, uklízejte ve svém okolí, pomožte nějaké organizaci, věnujte jim svůj čas, ruce nebo mysl. Pomůžete a uvidíte, jak skvěle se budete cítit v tu danou dobu. Udělat něco pro druhé je skvělá terapie.

Psychosomatika: když se psychika odráží na fyzickém zdraví.

Překonejte svůj strach

Máte z něčeho strach? Strach z rychlé jízdy autem, z výšek, pavouků, psů a podobně? Postavte se svému strachu! Jednou provždy! Vyhledejte tyto situace a snažte se svému strachu čelit. I když ucítíte nepříjemné pocity, snažte se s nimi pracovat. Nejde to? Nevadí, vyzkoušíte to zase jindy. Ve chvíli, kdy svůj strach překonáte, pocítíte obrovskou vlnu štěstí, pýchy a radosti, která zaplaví vaše srdce i vaši mysl.

zdroj: autorský text

Autor: Zuzana Žáková
zavřít reklamu