Neustálým pozorování dispeje telefonu klesá intelekt a narůstá úzkost… Odložte mobily, budete šťastnější!

Přidat na Seznam.cz

Věděli jste, že pokud čteme text v elektronické a nikoli papírové podobě, zapamatujeme si daleko méně informací?


Je nebezpečné trávit čas na internetu?

Pokud jste v rámci práce on-line, zjistíte si informace a pak s nimi pracujete, je vše v pořádku. Nebezpečí vzniká, pokud na sítích „visíte“ hodiny a hodiny a se svým okolím komunikujete výhradně tímto způsobem.

Proč by nadbytečné využívání moderních technologií mělo vadit?

Protože jsou pro člověka, v rámci jeho vývoje, nepřirozené. Díky sociálním sítím člověk přestává být schopen přemýšlet a ztrácí dovednost řešit problémy. Člověk vždy získával zkušenosti s každým prožitkem a nebezpečím, kterému čelil, snažil se patřit k nějaké skupině a být na tom stále lépe, aby snadněji přežil.

Hrozí společnosti zhloupnutí?

Zdá se, že ano. Mozek musel člověk používat, aby se vyhnul střetu s tygrem, ve válkách a jiných extrémních situacích, ale nemusí jít rovnou o život, abychom mozek používali. Nicméně, blahobyt spojený se závislostí na sociálních sítích, tam už vážně nebezpečí stupidifikace hrozí. Nemusíte nic řešit, ani komunikovat s druhým člověkem, můžete konverzaci kdykoli beze slova ukončit. Navíc v tomto typu komunikace nejsou přítomny skutečné emoce.

Jeden příklad za všechny

Lektor na přednášce poprosil účastníky, aby si představili, že jedou autem neznámou oblastí podle navigace, náhle však přijde bouřka a zařízení GPS se vypne. Pak se účastníků semináře zeptal, co budou v takové situaci dělat. Odpověď byla téměř jednohlasná – skoro všichni se budou snažit najít signál!? V podstatě nikoho nenapadlo, že by se poohlédl po někom, kdo by mu poradil. Nebo že by zkusil dojet do nejbližší vesnice, a tam se zorientoval.

„Lajky“ místo pochvaly i moudrosti

Kontakt s druhým člověkem, ale poze ten přímý, nás nutí přemýšlet, uvažovat, používat mozek a rozvíjet moudrost. Například takzvaný „selský rozum“. Závislost na internetu vzniká snadno. Důležitou roli zde hraje látka dopamin, která se uvolňuje ve chvíli, kdy tušíme blízkost odměny a její dosažení, a tak vzniká libý pocit. Formou odměny jsou na sítích „lajky“, tedy kliknutí na „to se mi líbí“. A čím více lajků, tím větší prožitek štěstí.

Co na to naše duše?

Už sou známá i čísla – u těch, kdo jsou na sítích nejvíce závislí – tedy děti a mladé dívky, o 70% stoupl počet depresí a úzkostí ve srovnání s populací rodičů.

Chcete se cítit šťastnější? Vypněte mobil a vyražte s dětmi nebo partnerem za nějakou aktivitou. Nebo jen tak nechte myšlenky „bloumat“, naučte se „být sami se sebou“. Možná to ze začátku bude divné, ale spokojenost se dostaví!

Autor: Katka P.

#kvíz Vyhodnocení |

👌 Skvěle! Všechny odpovědi máte správně.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VARIETY STYLE s.r.o.